Tulumaksuvabastus kehtis pangahoiuse intressidele kuni 2017. a lõpuni. Alates 2018. aastast maksustatakse ka saadud hoiuseintressid tulumaksuga.
Intress, millelt aasta kestel on tulumaks kinni peetud, on kajastatud tuludeklaratsiooni tabeli 5.1 I osas. Kui intressilt ei ole tulumaks kinni peetud, siis peab isik saadud intressi deklareerima tuludeklaratsiooni tabeli 5.1 II osas (v.a eraisikule antud laenult saadud intress, mis deklareeritakse tabelis 5.6).
Juhul kui inimene soovib investeerimise eesmärgil hoiuse (investeerimishoius) intressilt tekkivat tulumaksukohustust edasi lükata, siis peab tal olema krediidiasutuses (pangas) avatud investeerimiskonto ning hoiusele kantud raha peab pärinema investeerimiskontona kasutusel olevalt rahakontolt. Samuti peab sel juhul järgima põhimõtet, et hoiuse lõpptähtajal peab investeerimishoiuse põhisumma ning intress laekuma investeerimiskontole.
Juhul kui on järgitud põhimõtet, et investeerimishoiusele kantud raha pärineb investeerimiskontolt ning kui soovitakse intressilt tekkivat tulumaksukohustust edasi lükata, siis võib inimene sellest pangale kirjalikult teada anda selleks, et pank saadavalt intressilt tulumaksu kinni ei peaks. Selline intress maksustatakse investeerimiskonto väljamaksete hulgas tuludeklaratsiooni tabelis 6.5 deklareeritud andmete alusel. Juhul kui investeerimiskontole laekunud intressilt on tulumaks kinni peetud, siis sellise intressi võib deklareerida investeerimiskonto sissemaksena.
Ühisrahastusplatvormi laenudelt saadud tulu maksustamine
Alljärgnevalt selgitame nn isikult isikule antavatelt laenudelt saadud tulu maksustamist.
Füüsiline isik võib antud laenult saada järgmist liiki maksustatavat tulu:
- intress – tasu laenuraha kasutamise eest maksustatakse tulumaksuseaduse § 17 lõike 1 alusel;
- viivis – tasu laenukohustuse täitmise viivitamise eest maksustatakse tulumaksuseaduse § 12 lõike 1 alusel kui muu tulu;
- kasu laenunõude võõrandamisest – laenunõude võõrandamisest saadud kasu maksustatakse kui kasu muu vara võõrandamisest tulumaksuseaduse § 15 lõike 1 alusel. Kasu saadakse, kui laenunõude võõrandamisel müügihind või vahetamisel turuhind ületab soetamismaksumust. Soetamismaksumuseks on olenevalt laenu andmise või omandamise viisist, kas laenu andmisel tehtud kulu ehk laenatud summa või laenunõude omandamiseks tasutud summa. Maksustamisel ei ole võimalik arvesse võtta laenusuhte lõppemisel või võõrandamisel saadud kahju ning samuti ei ole võimalik tasaarvestada kahju saadud tuluga.
Laenuandja peab saadud intressi, viivise või kasu laenunõude võõrandamisest kajastama tulu saamise, sh tema nimelisele portaalikontole laekumise kalendriaasta tuludeklaratsioonis. Laenult saadud tulu tuleb deklareerida ka juhul, kui see tulu taasinvesteeritakse. Laenuandja tasumisele kuuluv tulumaks selgub tuludeklaratsiooni alusel arvutatud maksutulemusest.