Kuritegevuse piiriülesus on kasvav probleem, Eestis uuritud rahvusvahelised maksukuriteod ei lähtu enam lähiriikidest Lätist või Leedust, vaid see on jõudnud kaugemal, näiteks Suurbritanniasse, Kreekasse, Tšehhi, Poola ja Slovakkiasse, rääkis maksu- ja tolliameti koordinatsiooni- ja arendustalituse juhataja Ardi Mitt neljapäeval toimunud majanduskuritegevuse konverentsil.
"Kurjategijad käituvad sarnaselt äriloogikale, rahvusvahelised turud, rohkem osapooli, suuremad nii-öelda käibed ja suuremad võimalused kasumit teenida," rääkis ta.
Maksuskeemiga seotud ettevõtete ahelad on läinud pikemaks, vaeva näiliselt legaalsete dokumentide tootmiseks nähakse rohkem, samuti on rohkem välisriikides pangakontode avamist, rääkis Mitt.
Salakaubanduses annab endiselt tooni sigarettide maaletoomine, kütuses enamasti käibemaksupettused, narkootiliste ainete veol on Eestist saanud marihuaana transiidiriik Venemaa suunal.
Salaalkoholi maaletoomisel on suurenenud denatureeritud alkoholi vedu. "Selleks et maksu- ja tolliametit eksitada üritatakse näidata, et tegemist on tehnilise piiritusega, kuid paraku jõuab see uuesti tarbimisse. Viimasel ajal on näha, et tabatud salaviinas on üha enam denaturante," ütles ta.
Ka on Mitti sõnul suurenenud interneti teel keelatud ainete tellimine. "Eks see ole MTA-le suur väljakutse, aga riskianalüüs, meile kättesaadavad vahendid on tasemel, postipakkide kontrollis avastame igapäevaselt keelatud kaupasid," ütles ta.