Michali sõnul talle tegelikult firmade tulu maksustamine ei meeldi
Michal nentis, et julgeolekumaksu juurde kuuluvasse ettevõtete maksustamise plaani Reformierakond rõõmsalt ei suhtu, kuid ka häid alternatiive ei leitud. «Kui sul on alternatiiv, et sa lähed pensionite kallale, lisaks kärbetele, ja sa ei suuda osta ka kaitseväele vajaminevat moona, isegi katta seda kaitsekulu, mis on veidi juba kasvanud – veidi on küll pehmelt öeldud, 550 miljonit on see vahe, mis on katmata – siis see ei ole alternatiiv.»
Ta ütles, et seda tüüpi laiapindne julgeolekumaks on siiski tähtajaline, 2028. aasta lõpuni. «Kui keegi arvab, et see meile kuidagi kerge on või ühiskonnale kuidagi kerge on, siis ei. Me palume inimeste ja ettevõtjate panust. Sõnades on kõik öelnud, et on nõus toetama. Eks siis näib, kuidas see kõik disainitud saab,» lisas peaminister.
«Ma eeldaks pigem seda, et kõik, kes mõistavad, mille jaoks see läheb, mõtlevad kaasa. Kindlasti on ka neid, kes on kriitilised, see on ju loogiline,» andis Michal oma hinnangu ettevõtjate suhtumisele maksustamisele, kuid arvas, et ettevõtjad on siiski valmis panustama. «Kui sinu naaber on agressiivne, tapab Ukrainas naisi ja lapsi ja sul on võimalus panustada riigikaitsesse, siis sa otsid parima viisi seda teha.»
Michal sõnas, et esimesed otsused kärbete ja maksutõusude kohta jõuavad parlamenti tõenäoliselt septembris. «Võib-olla jõuame osa ka varem, aga parlament on praegu, nagu teada, teistsuguses vormis üle Eesti laiali,» lisas ta.
Esimestel nädalatel vaadatakse Michali sõnul üle kogu praegune plaan, saadakse rahandusministeeriumist täpsemad arvutused ning otsustele eelneb ka augustis toimuv eelarveprotsess.
«Minu hoiak on selline, et ma ei arva, et minu pakutud lahendus tingimata alati parem on. Kui teistel on asjalik argument, siis ma püüan seda kuulata ja sõltumata argumendi esitajast sellega arvestada,» kommenteeris peaminister oma tööstiili. «Täna oma kõnes ütlesin, et see valitsus esindab ka neid inimesi üle Eesti ja neid saadikuid parlamendis, kes tingimata meid parajasti ei toeta. Me oleme avatud, meie poolt on käsi antud ja me püüame kõigiga koostööd teha.»