Seadusemuudatuste puhul on kirjeldatud ka muudatuste eesmärke, tagamaid ja vastastikuseid seoseid, mis peaksid aitama neid paremini mõista ning seeläbi ka rakendada.
Tulumaksuseadus
Kõige rohkem muudatusi jõustus tulumaksuseaduses (edaspidi – TuMS) ning sellest mõjutatud isikute ringi arvestades on need eelduslikult ka teistest kaalukamad. Sellekohased seadusemuudatused tehti sotsiaalmaksuseaduse, tulumaksuseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse, tööturuteenuste ja -toetuste seaduse ning teiste seaduste muutmise seaduse ning ehitusseadustiku ja planeerimisseaduse rakendamise seadusega.
Alljärgnevalt kirjeldan muudatusi seaduse paragrahvide numeratsioonist lähtudes.
Esmalt tuleb mainida TuMS-i § 13 lõike 3 punktis 1 tehtud muudatust, mille tulemusena suurendati välislähetuse päevaraha maksuvaba piirmäära varasemalt 32 eurolt 50 euroni. Sätte uuest redaktsioonist tulenevalt võib maksta kuni 50-eurost päevaraha maksuvabalt. Summa kehtib välislähetuse 15 esimese päeva kohta, kuid mitte rohkem kui 15 päeva eest kalendrikuus. Ülejäänud välislähetuses viibitud päevade eest võib päevaraha maksuvabalt maksta käesoleva aastani kehtinud määras ehk kuni 32 eurot päeva eest.
Muudatuse põhjusena on seaduseelnõu seletuskirjas välja toodud asjaolu, et erinevalt lähetusega seotud kuludest (eelkõige toidule tehtud kulutused) ei ole maksuvaba päevaraha piirmäär pikka aega tõusnud – see on väiksemate muudatustega kehtinud vähemalt alates aastast 1994. Samal ajal on näiteks OECD riikides inflatsioon olnud 79,7% ning mitmed riigid (nt Soome) uuendavad päevaraha maksuvaba piirmäära igal aastal.
Sama piirmäära püsimine on toonud kaasa olukorra, kus Eesti töötajad peavad päevaraha maksuvaba piirmäära ületavad kulud tasuma oma palgast või peab tööandja tasuma maksuvaba piirmäära ületavalt osalt tulu- ning sotsiaalmaksu.
Maksumuudatustest saate põhjalikumalt lugeda sel nädalal ilmuvast ajakirjast Raamatupidamisuudised nr 1, 2016.