Raamatupidamise seadusesse tehtud muudatused võib kokkuvõtlikult jagada kolme rühma:
- terminite muudatused;
- raamatupidamisalaste põhimõistete definitsioonide sõnastuse muudatused;
- äriühingute aruannete mahu ja keerukuse diferentseerimine olenevalt ettevõtte suurusest ja avalikkuse võimalikust huvist nende finantstegevuse vastu.
Enamik muudatustest jõustus 2016. aasta alguses ning neid tuleb järgida nende aruannete puhul, mis koostatakse 2016. aasta 1. jaanuaril või hiljem alanud aruandeperioodide kohta. Üksikud muudatused jõustuvad 2017. aasta alguses.
Terminite muudatused
Alates 2016. aastast on kasutusel mitmed uued terminid: «kohustus» on asendatud terminiga «kohustis»; väljend «õige ja õiglane» on asendatud väljendiga «asjakohane ja tõepärane»; «majandustulemus» on asendatud «finantstulemusega».
Terminite muutmise tausta kohta tuleks lisada, et muutub küll vorm, kuid sisu jääb samaks. Muudatuste algatajate arvates väljendavad uued terminid sisu lihtsalt paremini.
Kui siiani tähistas üks sõna nii kohustusi üldisemalt (näiteks kohustust koostada majandusaasta aruanne) kui ka rahalist kohustust (näiteks tasuda tarnijale kauba eest), siis nüüd nimetatakse rahalist kohustust hoopis kohustiseks.
Raamatupidamise põhimõistete definitsioonide muudatustest ning erinevatele ettevõtetele kehtestatud aruannete koostamise nõuetest saate pikemalt lugeda äsja ilmunud ajakirjast Raamatupidamisuudised nr 2, 2016.