Uuenduste eesmärk on luua kõigile maksumaksjatele mugav, kiire ja võimalikult kontaktivaba iseteeninduskeskkond maksude ja muude avalik-õiguslike nõuete haldamiseks.
Maksumaksja saab edaspidi kogu olulise info finantsotsuste tegemiseks ühest kanalist. Uute teenuste kasutuselevõtt vähendab väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete halduskoormust, teatas valitsuse pressiteenistus.
Uue keskkonna arendamisel minnakse üle täielikule reaalajas toimuvale elektroonilisele andmevahetusele e-maksuameti ja selle sisendiks olevate registrite vahel, nagu äri- ja rahvastikuregister.
„Uut e-maksuametit on vaja selleks, et muuta maksude tasumine lihtsamaks. Maksude paberil deklareerimiselt elektroonilisele deklareerimisele üleminek oli aastate eest suur samm edasi. Nüüd tuleb teha järgmine samm, et säästa raamatupidamisele, maksude arvestamisele ja tasumisele kuluvat aega. Mida väiksem on ettevõtjate halduskoormus, seda suurem on nende konkurentsivõime ja eeldus majanduskasvuks,“ ütles rahandusminister Sven Sester pressiteate vahendusel.
E-maksuameti kõik uued teenused arendatakse välja koostöös kasutajatega. „Uus e-teenus on valmis siis, kui see on kasutajate poolt heaks kiidetud,“ ütles maksu- ja tolliameti peadirektor Marek Helm.
Ta lisas, et valmiv e-keskkond peab veelgi lihtsustama maksude arvestamist ja tasumist, vähendama koormavat kontrollivajadust ja andma senisest parema info toel maksumaksjale tagasisidet, et nende maksuasjad on korras.
Teenuste arendamisega soovib ministeerium jõuda Euroopa Liidus kohustusliku eIDAS määruse (e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste kohta siseturul) rakendamiseni, mis tähendab, et 2018. aastal on e-maksuameti teenused ilma täiendava isikutuvastuseta kättesaadavad kõigile Euroopa Liidu liikmesriikide kodanikele.
Maksumaksja saab edastada maksuhaldurile maksukohustuse arvestamiseks vajalikke andmeid raamatupidamise programmist, pangaportaalist või muust e-keskkonnast. Oluline on, et maksumaksja saaks kogu olulise info finantsotsuste tegemiseks edaspidi ühest kanalist.
Arenduse raames vaadatakse üle maksu- ja tolliametile, statistikaametile ja Eesti Pangale edastatav info, et saavutada andmete optimaalne maht, mida on riigil kvaliteetse avaliku teenuse pakkumiseks tegelikult vaja. Paralleelselt luuakse võimalus turvaliselt ja automaatselt edastada andmeid ettevõtete kasutuses oleva majandustarkvara kaudu.
Neile ettevõtjatele, kes ei kasuta raamatupidamiseks tarkvaralahedusi, jääb võimalus esitada andmeid siiski ka ekraanivormi täites.
Olulise täiendusena saab loodavas e-maksukeskkonnas genereerida aruandeid nii enda äriühingu näitajate võrdlemiseks teiste ettevõtjatega kui oma ettevõtte andmete jagamiseks äripartnerite või pangaga.
Uue e-maksuameti peamised teenused on kavas välja arendada 2021. aastaks.