Tuleva nädala reede, 2. mai on tavapärane tööpäev ja jääb käesoleval aastal riigipüha ja puhkepäevade vahele. Selleks, et töötajad saaksid kasutada puhkepäevi järjest, võttes arvesse ka töö mugavamat korraldamist, on paljud tööandjad nõus andma 2. mail vaba päeva tingimusel, et töötamata päev viiakse üle töötajale ettenähtud puhkepäevale mõnel muul nädalal pärast 2. maid.
Tööinspektsiooni teavituse peaspetsialist-nõuniku Niina Siitam selgitas, et töötajale on seadusega ette nähtud iganädalane puhkeaeg, mis ei tohi olla lühem kui 48 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul. „Tasatöötamise üleviimine mõne muu nädala puhkepäevale toob kaasa iganädalase puhkeaja rikkumise. Kui töötaja ei ole huvitatud 2. mai üleviimisest muule puhkepäevale, on tal õigus sellest keelduda, sest tegemist on esiteks puhkeaja nõuete rikkumisega, teiseks tööandja ühepoolse tööajakorralduse muutmisega,“ ütles Siitam.
Siitami sõnul peaks töötaja oma otsusest selgelt tööandjale teada andma, samuti seda, et ta on valmis 2. mail töötama. Kui tööandja siiski korraldab tööaega nii, et 2. mail ei töötata, on töötajal õigus nõuda sel päeval tööga kindlustamata jätmise eest keskmise töötasu maksmist. Kui aga töötaja ei teata oma valmidusest 2. mail töötada ja ei tööta, kuna töötab asenduspäeval, ei saa ta 2. mai eest töötasu, vaid saab töötasu asenduspäeval töötamise eest.
1. maile eelneva tööpäeva lühendamine on vabatahtlik ja seadusest tulenevat kohustust selleks ei ole. Töötasu osas on kohustuslikud reeglid. Sõltumata sellest, kas töötajale makstakse töötasu kuutasuna või tunnitasuna, kas töötatakse tavapärase või summeeritud tööajaarvestuse alusel, tuleb riigipühal töötatud tundide eest maksta töötajale kahekordset töötasu.
Kui töötaja teeb riigipühal ületunnitööd, tuleb lisaks riigipühal töötamine ka tehtud ületunnid töötajale hüvitada, kas ületunnitööga võrdses ulatuses tasulise vaba aja andmisega või vastava kokkuleppe olemasolul rahas 1,5-kordselt.
Olukorras, kus töötaja vahetus algab tavalisel tööpäeval ja lõpeb riigipühal või algab riigipühal ja lõpeb tavalisel tööpäeval, tuleb täiendavalt hüvitada riigipühal töötatud tunnid, ülejäänud töötunnid tasustatakse tavalises korras.
Tööpäeva kolme tunni võrra lühendamine on seaduse järgi kohustuslik 23. veebruaril, 22. juunil, 23. ja 31. detsembril.