05.02.2013 Teisipäev

Vitsur: maksusüsteem peaks piirama tööjõu väljavoolu

Eestil oleks aeg oma maksusüsteemi üle mõelda, et leida uus tasakaal ettevõtluse ergutamiseks ja ühtlasi tööjõu väljavoolule ning vaesusele lahenduse leidmiseks, ütles LHV Panga analüütik Heido Vitsur ajalehele Postimees.

"Tuleks vaadata laiemalt, kuidas hoida meid kapitalile atraktiivsena, sest praegu on Eesti maa, kust kapital välja voolab," ütles Vitsur. Aastail 2006–2009 viisid suured välismaised ettevõtted laenudena Eestist välja ligi 650 miljonit eurot, selgub investeerimispanga Gild analüüsist.

Eestis võiks olla ühtne tulumaks nii ettevõtte dividendidelt kui ka investeeringutelt põhivarasse, ütles majandusteadlane ja Eesti Panga nõukogu liige Urmas Varblane ajalehele Postimees möödunud nädalal. Säärase maksumuudatuse järel ei viiks välisfirmad Varblase arvates ehk kogu siin teenitud raha välja. Varem Eesti majandusele hoogu andnud ettevõtete investeeringute tulumaksuvabastus on Varblase hinnangul ajale jalgu jäänud.

Varblase esitatud kriitika on vastuoluline ja ekslik, ütles rahandusminister Jürgen Ligi ajalehes Postimees kriitikale vastates. "Ühel pool on tõdemus, et süsteemi sära kipub tuhmuma, sest ettevõtete maksukoormus ei ole teiste riikidega võrreldes enam väike. Sellega tuleb nõustuda ja see on ühelt poolt vastus opositsiooniparteidele, kes seda koormust suurendada tahavad, teisalt põhjendus tulumaksumäära alandamiseks ning meeldetuletus maksuvaba miinimumi olukorrast," ütles Ligi.

Tulumaksumäära langetamine praeguselt 21 protsendilt 20 protsendile peaks teoks saama 2015. aastal. Millal tuleb tulumaksuvaba miinimumi tõus, pole teada, ilmselt 2015. aastal või hiljem, kirjutab leht.

"Ent ma tean, et Varblane tahaks, et riik koguks lihtsalt rohkem makse. Olgu öeldud, et siis tuhmub meie sära kiiresti ning investeeringute arvelt seda juurde koguda on sügavalt vale valik. See ei asendaks ka kaugeltki tööjõumakse, mille roll eelarves on mitu korda suurem," ütles Ligi. Tema sõnul annab praegune Eesti tulumaksusüsteem ettevõtetele vabaduse suunata rahavooge investeeringuteks, tööjõu palkamiseks või dividendideks.

Majadesse-rajatistesse investeerimise maksuvabastuse loogika soodustab majandust teatud perioodil, kui on vaja teha alginvesteeringuid, ütles Varblane. "1990. aastatel oli see meetod igati asjalik. Praegu räägime aga majanduse liikumisest teadusmahukasse perioodi. Sel perioodil on vaja mõelda, mis on meie põhiline vara, ja see on inimvara."

Praegune süsteem soodustab Varblase sõnul tööstusrevolutsiooniaegset majandust. "Süsteem soodustab seda, et sa paned hirmsa raha masinatesse ja rajatistesse, kus töötaks inimesed, kellel oleks väga madal palk," ütles Varblane. Selle asemel oleks Varblase sõnul mõistlik võtta kasum välja ja palgata selle eest inimesi, mispuhul tuleb praegu maksta ettevõtte tulumaksu.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255