„Kui digimaailm kolib üha enam nn pärismaailma või, täpsemalt öeldes, kui pärismaailm muutub digitaalseks, on iseenesestmõistetav, et kõik inimesed peavad omandama digitaalse kirjaoskuse,“ ütles president Toomas Hendrik Ilves avalikus loengus, kus ta analüüsis igapäevaelu paratamatut ja aina kiiremini kasvavat sõltuvust digimaailmast.
President Ilves lisas, et tark riik hoolitseb selle eest, et meie haridussüsteem võimaldaks inimestel uues keskkonnas toime tulla. „Et on võimalik omandada tuleviku töökohtadel vajalikke teadmisi, näiteks juriidilist või meditsiiniharidust, mis annab ka tehnoloogiaalased alusteadmised.“
Ilvese hinnangul näeme Eestis juba täna üht versiooni võrgustunud ja arvutiseeritud tulevikust, kus digimaailm on ühiskonna toimimise lahutamatu osa - kolmandik valijaist hääletab internetis, peaaegu 100 protsenti tuludeklaratsioonidest ja ravimiretseptidest vormistatakse internetis ning peaaegu kogu pangandus on kolinud internetti.
President rõhutas, et vaatamata kõigele sellele ei tohi me loobuda põhiväärtustest, millel rajaneb kaasaegne tsiviliseeritud elu liberaalses demokraatlikus riigis: inimõigustest, õigusriigi põhimõtetest, vabadest ja õiglastest valimistest.
Riigipea nentis, et oleme uues olukorras, mille reegleid me pole veel välja mõelnud ja kus me alles hakkame tegelema küsimusega, mida tähendab liberaalne demokraatia digiajastul. „Me pole veel paljudes valdkondades digiajastusse sobivaid selgeid vastuseid leidnud. Ja me ei nõustu kindlasti ebademokraatlike riikide lahendustega nagu totaalne tsensuur,“ ütles ta.
Suurel määral digitaalsetest lahendustest sõltuva riigina kogeme ja tunnetame digiajastu eeliseid, aga ka ohte ammu enne teisi, nentis riigipea. „2014. aastal halvenes tuntavalt meid ümbritsev julgeolekukeskkond. Asjaolu, et Euroopas peetakse sõda, kajastus ka Eesti 2014. aasta küberintsidentide statistikas. Kuid on ka teisi pakilisi küsimusi. Lisaks riigikaitsele peame mõtlema kodanikuvabadustele ja demokraatiale,“ sõnas president Ilves.
Riigipea pidas loengu TTÜ infotehnoloogia teaduskonna üliõpilasnõukogu kutsel. "IT tulevik" on Tallinna Tehnikaülikooli aasta läbi kestev infoühiskonna tulevikku käsitlev loengusari. Esinejad on spetsialistid, kellel on uudne arusaam IT-st, mis aitaks mitmekesistada üliõpilaste teadmisi.