Google avaldas toetust suurfirmade õiglasemale maksustamisele
"Me toetame liikumist uue kõikehõlmava, rahvusvahelise raamistiku poole selles, kuidas hargmaiseid firmasid maksustatakse," ütles Google'i avalike suhete ja avaliku poliitika asepresident Karan Bhatia blogipostituses.
"Ettevõtte tulumaks on tähtis moodus, kuidas firmad panustavad riikidesse ja kogukondadesse, kus nad äri ajavad ja me tahaksime näha maksukeskkonda, mida inimesed peavad mõistlikuks ja kohaseks," kirjutas ta.
Google'i teadaanne langeb ajale, kui G20 liidrid arutavad plaane globaalse digimaksu kehtestamiseks. Prantsusmaa liigub samal ajal USA vastuseisust hoolimata oma digimaksu kehtestamise poole, mis maksustaks kasumi asemel digifirmade käivet.
Google'i teatel tähendaks globaalne muudatus seda, et USA-s Californias Silicon Valley's baseeruvad firmad maksaksid senisest väiksema osa makse Ühendriikides ja suurema osa teistes jurisdiktsioonides.
USA internetihiiu teatel on firma ülemaailme maksumäär olnud viimased 10 aastat 23 protsenti ümber, mis on kooskõlas Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) riikide keskmise ettevõtte tulumaksu määraga 23,7 protsenti, ja suurema osa sellest on Google tasunud Ühendriikides.
"Me ei ole ainsad, kes maksavad suure osa oma ettevõtte tulumaksust koduriigis," kirjutas Bhatia. USA firmad maksavad suure osa oma ettevõtte tulumaksust Ühendriikides samamoodi nagu Saksa, Prantsuse, Briti ja Jaapani firmad teevad seda oma kodumaal, lisas ta.
Google'i sõnul saaks ülemaailmne kokkulepe hoida ära nääklused sel teemal, kuidas kõige paremini digifirmasid maksustada. "Ilma uue kõikehõlmava ja mitmepoolse leppeta võivad riigid välisfirmadele erinevates sektorites lihtsalt diskrimineerivaid ühepoolseid makse kehtestada," ütles Bhatia.
Tema sõnul tooks selline võidujooks kaasa uued tõkked kaubandusele ja piiriülestele investeeringutele ning pärsiks majanduskasvu.
"Uus leping taastaks usalduse rahvusvahelise maksusüsteemi vastu ja edendaks piiriülest kaubandust ja investeeringuid," lausus Google'i asepresident.