Küüdi sõnul on tegemist Lehtmele esitatud kahtlustusega, mis annab inimesele õiguse ennast menetluses asjakohaselt kaitsta, mitte süüdimõistmisega. "Eesti on õigusriik ja siin kehtib süütuse presumptsioon. Sellest me ka lähtume. Lehtme aasta kodaniku tiitli küsimust saame arutada siis, kui kohtumenetluse otsus olemas," ütles Küüt BNS-ile.
Asekantsler lisas, et kodanikupäeva aumärgi ja aasta kodaniku aunimetuse kirjelduse, andmise ja saamise korra järgi võib komisjon teha valdkonna eest vastutavale ministrile ettepaneku aumärgi kandmise õigus ära võtta isikult, kes on pärast aumärgi saamist ebaväärika käitumisega näidanud, et ta ei sobi aumärki kandma.
Johanna-Maria Lehtme esitati aasta kodaniku tiitlile 2022. aasta sügisel. Aasta kodaniku kandidaadiks esitamise avaldusel on rõhutatud, kuidas Johanna-Maria Lehtme on pidevalt muutuvas, sageli segases ja pingelises olukorras suutnud leida üha uusi võimalusi Ukraina ja ukrainlaste aitamiseks suutes sealjuures mobiliseerida erasektorit ning teisi vabaühendusi ja vabatahtlikke.
Lehtme pälvis Venemaa Ukraina-vastases sõjas kannatanutele humanitaarabi korraldamise eest ka välisministeeriumi kolmanda klassi teeneteristi.
Välisministeerium kavatseb samuti ära oodata uurimise tulemused. "Seni kuni uurimine käib, välisministeerium otsust ei langeta," ütles BNS-ile välisministeeriumi pressiesindaja.
Riigiprokuratuur alustas 9. mail omastamist käsitleva paragrahvi järgi kriminaalmenetlust, et uurida MTÜ Slava Ukraini Ukraina toetuseks kogutud raha kasutamist. Samal päeval kutsus MTÜ Slava Ukraini nõukogu Johanna Maria Lehtme uurimise ajaks juhatusest tagasi.