Poola peaprokuratuuri esindaja teatas sellest Saksa uudisteagentuurile dpa Varssavis.
Kahtlusalune on Ukraina kodanik Vladimir Z., kes viibis Poolas. Kuid, nagu teatas Poola peaprokuratuuri pressiesindaja, ei leidnud uurijad teda tema elukohast. „Mees ületas Poola ja Ukraina piiri juuli alguses.”
Schengeni tagaotsitavate nimekirjas puudub
Selle olukorra võimaldas see, et Saksamaa ei lisanud kahtlusalust Schengeni registrisse, kuhu kantakse Euroopa vahistamismäärusega tagaotsitavad isikud. „Vladimir Z. ületas Poola-Ukraina piiri enne, kui vahistamismäärus süsteemi sisestati, mistõttu Poola piirivalvuritel polnud teavet ega alust teda kinni pidada,” ütles pressiesindaja.Mitmed meediaväljaanded on varem teatanud, et Saksamaa föderaalprokurör sai Karlsruhe föderaalkohtult vahistamismääruse seoses sabotaažijuhtumiga. Saksamaa justiitsministeerium keeldus neid teateid kommenteerimast, ja föderaalprokuratuuriga ei õnnestunud ühendust saada.
Nord Stream 1 ja Nord Stream 2 gaasijuhtmed said 26. septembril 2022 mitme plahvatuse tagajärjel kahjustada. Plahvatused toimusid Taani Bornholmi saare lähedal Läänemeres, ja peagi avastati kolmelt neljast gaasijuhtmest neli lekkekohta. Varem tarniti Venemaa maagaasi Saksamaale läbi Nord Stream 1. Nord Stream 2 gaasijuhet ei olnud veel tööle pandud, kuna Venemaa agressiivse sõja algus Ukraina vastu ja sellele järgnenud poliitilised konfliktid takistasid seda.
Mitme riigi ametiasutused alustasid juhtumi uurimist, kuid Taani ja Rootsi lõpetasid hiljem oma uurimised. Süüdlaste osas on ringlemas mitmeid oletusi.
Meedia andmetel kahtlustatakse kuriteos veel kahte Ukraina kodanikku. Arvatakse, et nad olid seotud diversiooniga ja võisid olla tuukrid, kes paigaldasid gaasijuhtmetele lõhkeseadmeid. Hiljuti avalikustatud teave põhineb samuti välisluureteenistuselt saadud andmetel.