Uuring: Rail Balticu autoronge kasutaks kümnendik rongireisijatest
Hinnanguliselt kuni 10 protsenti rongireisijaid võib hooajaliselt sõiduautode pealelaadimise teenust kasutada, selgub Eesti Raudtee ning Skepast & Puhkim koostöös valminud analüüsist.
Analüüs hindab Ülemistelt Kesk-Euroopa suunas liikuva autorongi vajaduseks ühe rongipaari ööpäevas. Pealelaadimine Euroopa suunale toimuks Ülemistel õhtuti ning mahalaadimine Euroopast saabuvatele autodele hommikuti. Auto rongile tõstmise vajadus tekib siis, kui sihtkohta minnakse pikemaks perioodiks, liigutakse suure pagasiga või on autosõit sihtkohta mööda maanteed ebamõistlikult aeglane.
"Autoga Euroopas puhkamas käivad igal aastal tuhanded Eesti inimesed, hoolimata sellest, et Varssavisse viiv maantee on nii raskeveokitest kui sõiduautodest ülekoormatud ja sõit Tallinnast Poola pealinna võtab aega üle 12 tunni," ütles Rail Baltic Estonia juht Riia Sillave.
"Kui auto saab õhtul rongile tõsta, ise kupees välja magada ja hommikul Varssavis ärgata, tulevad nii suusa- kui päikesereiside sihtkohad poole lähemale. Lisaks jääb ära ohtlik autosõit ja vajadus hotellis ööbida," ütles Sillave.
Analüüsi käigus võrreldi erinevaid võimalikke sõiduautode pealelaadimisjaama asukohti ning selgitati välja tehniliselt, majanduslikult ja keskkonnamõjudelt optimaalseim lahendus Ülemistele rajatava reisiterminali läheduses Suur-Sõjamäe tänaval. Sama hanke raames koostati ka tulevase pealelaadimisjaama eskiisprojekt.
Teostatavus- ja tasuvusanalüüsi tellis hanke korras Rail Balticu Eesti projekti eestvedaja Rail Baltic Estonia OÜ ja selle viisid ellu Eesti Raudtee ning taristu-, planeeringute- ja keskkonnavaldkonna konsultatsiooniettevõte Skepast & Puhkim OÜ konsortsium, töö maksumuseks käibemaksuta oli 62 200 eurot.