Täpsemalt on uue üldise tooteohutuse määruse eesmärk tagada, et kõik ELi turul olevad tarbekaubad oleksid ohutud. Seda kohaldatakse toiduks mittekasutatavate toodete suhtes, olenemata nende müügikohast, st. sellest kas neid müüakse väljaspool internetti või internetis (online või offline). Määrusega suurendatakse tarbijate õigusi ja nende teostamise võimalusi osas, mis käsitleb toodete ohutust või riske, mida ei reguleerita muude ELi õigusaktidega, järgmiselt:
- põhielemendid, nagu toote arenev olemus või toodete omavaheline seotus tarbekaupade ohutuse hindamisel; (eelkõige on oluline, mis on toode ja mis siis on ohutu toode. „Toode“ selle määruse tähenduses on – ese, olenemata sellest, kas see on või ei ole ühendatud muude esemetega, mida tarnitakse või mis tehakse vastusoorituse eest või ilma selleta kättesaadavaks, sealhulgas teenuse osutamise käigus, ning mis on mõeldud tarbijatele või mida tarbijad mõistlikult eeldatavates tingimustes tõenäoliselt kasutavad ka siis, kui see ei ole neile mõeldud; „ohutu toode“ – toode, mis tavalistes või mõistlikult eeldatavates kasutustingimustes, mis hõlmavad tegelikku kasutusaega, ei kätke endas riske või kätkeb endas vastavalt kasutusele minimaalset riski, mida peetakse aktsepteeritavaks ning tarbijate tervise ja kaitstuse tagamise kõrgele tasemele vastavaks);
- tooteohutuse tingimuste ühtlustamine internetimüügi ja internetivälise müügi vahel;
- konkreetsete tooteohutusnõuete kehtestamine internetipõhistele kauplemiskohtadele, et kaitsta tarbijaid internetipõhiste kauplemiskohtade kaudu müüdavate ohtlike toodete eest;
- laiendades müüja kohustust kõigi ELi imporditavate ühtlustamata toodete puhul omada ELis ettevõtjat (volitatud esindajat) , kes vastutab tooteohutuse küsimuste eest;
- anda riiklikele ametiasutustele vajalikud vahendid, suurendades seeläbi nende võimekust ja volitusi;
- erieeskirjad selle kohta, kuidas käsitleda tooteohutuse tagasikutsumisi, sealhulgas kohustuslik tagasikutsumise teate vorm ja tarbijate õigus õiguskaitsevahendile.
Kõik sidusrühmad peavad kohaldama tooteohutuse valdkonnas laialdaselt ettevaatuspõhimõtet. Ettevõtjate, eriti internetipõhiste kauplemiskohtade pakkujate kohustused suurenevad.
Taust
Veebimüük on viimase 20 aasta jooksul pidevalt kasvanud. Safety Gate'i statistika näitas, et 31% hoiatusteadetest on seotud internetis müüdavate ohtlike toodetega. Uues üldise tooteohutuse määruses käsitletakse neid digiteerimisega seotud probleeme ja ka uute tehnoloogiatoodetega seotud riske.
Üldise tooteohutuse direktiiviläbivaatamine oli üks 2020. aasta novembri uues tarbijakaitse tegevuskavas sätestatud meetmetest, mille eesmärk oli suurendada tarbijate vastupanuvõimet kestliku taastumise nimel. Komisjon esitas üldise tooteohutuse määruse ettepaneku 2021. aasta juunis, et parandada liidu turul olevate tarbekaupade ohutust ja ajakohastada 2001. aasta üldise tooteohutuse direktiivis sätestatud üldist tooteohutuse raamistikku. Euroopa Parlament ja nõukogu võtsid selle vastu 2023. aasta märtsis ja aprillis.
Kuna tegemist on määrusega, siis see on otsekohalduv!