Need relvaomanikud, kel seaduse jõustumisest aasta jooksul polnud õnnestunud oma relva võõrandada, pidid relvad politsei- ja piirivalveametisse hoiule andma. Eelkõige puudutas see Vene Föderatsiooni ja Valgevene kodakondsusega relvaomanikke.
Siseminister Lauri Läänemets ütles relvalubade kehtivuse lõppemist kommenteerides, et eelkõige oli antud otsus tingitud otseselt siseturvalisuse ja avaliku korra tagamise kaalutlustest.
"Venemaa täiemahuline agressioon Ukraina vastu jätkub kolmandat aastat, aga siin oma regioonis näeme samuti pidevalt, kuidas idanaaber proovib erinevate hübriidvõtetega õõnestada oma naaberriikides turvatunnet ja lõhestada ühiskonda. Selles olukorras ei saa me paraku ignoreerida riskistsenaariumit, kus siin elavatel relvaloaga inimestel tekiks nende kodakondsusest tulenevalt lojaalsuskohustus, mis töötab vastu meie riigi julgeolekule, siseturvalisusele ja õiguskorrale. See tingis vajaduse kolmandate riikide kodanike relvaload kehtetuks tunnistada,“ ütles Läänemets. Määratlemata kodakondsusega isikute relvaload kehtivad loal märgitud tähtajani ning neid enam ei pikendata.
Siseministri sõnul on neil relvaomanikel, kes oma relva praegu politseisse hoiule on andnud, võimalus see relv aasta jooksul ise võõrandada. „Sealjuures lükkan ümber sotsiaalmeedias kõlanud linnalegendid justkui saaksid nad oma relvad müüa kellele tahes või koguni salaja. Loomulikult mitte – relvade politseile hoiule andmise mõte ongi ju see, et PPA saaks valideerida uue ostu ning anda tehinguks vajaliku loa. Alles PPA loa olemasolul on võimalik müüa relv selleks soetamiseks vajalikku luba omavale isikule – olgu siis tegu eraisiku, relvakaupmehe või kasvõi komisjonimüügiga,“ lisas siseminister.
Läänemetsa kinnitusel teeb PPA relvalubade väljastamisel ja pikendamisel väga põhjaliku taustakontrolli. „See muuseas tingib ka antud menetlusega kaasnevad suured kulud riigile, mis on üks põhjustest, miks oleme teinud ettepaneku muuhulgas relvalubadega seonduvaid riigilõive oluliselt tõsta,“ märkis siseminister. Siiski garanteerib põhjalik menetlus Läänemetsa sõnul selle, et relvaload väljastatakse kontrollitud taustaga vastutustundlikele ja seadusekuulekatele inimestele.
„Põhjalik relvalubade menetlusprotsess on olnud selgelt tõhus – seda kinnitab asjaolu, et praegune relvalubade lõpetamise ja relvade kokku kogumise protsess on läinud valutult. Mingeid probleeme relvade võõrandamisel või politseisse hoiule toomisel ei tekkinud ning tänasega said kõik kõnealused relvaomanikud oma relvad politseisse hoiule antud. Seega tegu on mõistlike, vastutustundlike ja seadusekuulekate inimestega,“ rõhutas Läänemets.
Riigikogus vastu võetud relvaseaduse muudatused jõustusid 15.03.2023. Seaduse muudatus puudutas umbes 1300 inimest, kellest ligikaudu pooled on Vene Föderatsiooni kodanikud.