Maksuamet tahab Mart Võrklaeva juhitava rahandusministeeriumi poliitilisel toel kõikide inimeste ja ettevõtete pangakontode tehinguandmeid regulaarselt analüüsida, et seeläbi rohkem makse koguda. Parempoolsete hinnangul rikub see idee ebaproportsionaalsel määral inimeste õigust privaatsusele.
Kümnete maksupetturite tabamise huvides ei tohi võtta privaatsust sadadelt tuhandetelt korralikelt inimestelt,
rõhutas Parempoolsete juht Lavly Perling.
"Maksulaekumisi saab parandada ka praeguste reeglite raamistikus. Uurida, jälitada, arestida – võimalused on olemas. Inimeste privaatsust puudutavad meetodid peavad olema nagu fileerimisnoad, öhukesed, teravad ja painduvad, mitte nürid instrumendid nagu kõigi inimeste pidev jälgimine."
Perlingu sõnul on jahmatav, et selline punasele Hiinale sobiv idee on saanud poliitilise toe ka rahandusministeeriumi kõrgeimal tasemel. "See on märk poliitilise juhtimise puudumisest, olukorrast kus kõiki otsuseid võtavad vastu amentikud, mitte rahvalt mandaadi saanud poliitikud," tõdes Perling. Kõnealune uudis asetub samasse ritta praeguse valitsusjuhi Kaja Kallase võimetusega koalitsiooni üheks meeskonnaks koondada, et riigieelarve tasakaalu tuua.
"Argument et "ausal inimesel ei ole midagi karta" ei sobi vabas riigis pea kõigi inimeste privaatsuse piiramiseks. Ka ausad inimesed ei taha, et keskvõim teaks kogu aeg sendi täpsusega, mida ja kust sa ostnud oled või kellele ülekande teinud," rõhutas Perling.
Sammu kõige esimene tagajärg oleks küllap massiline kontode avamine väljaspool Eesti pangandussüsteemi, märkis Perling. Küpsev plaan annab halva signaali ka majanduskeskonna kohta: Eestis ei ole stabiilset ettevõtluskliimat. "Pidev reeglite ümber tegemine muudab Eestisse investeerimise vähem atraktiivseks, investeeringute mujale liikumine teeb aga lõpuks meid kõiki vaesemaks," täpsustas Perling.
"Hiljuti tahtis Isamaa kontrollida magamistubades toimuvat, nüüd tahab reformierakond hoida silma peal kõigi rahakottidel. Parempoolsed ei anna selles küsimuses järgi – inimeste vabadused on olulised," ütles Perling. Kui juba sellist ideed tõsimeeli peaministriparteis arutatakse, siis mis võib olla järgmine samm vabaduste piiramisel? "Ilmselt kuuleme varsti kavast kõik inimesed kohustuslikus korras kiibistada, et hõlbustada metsa eksinud seeneliste leidmist," pakkus Perling. See idee kõlab tema sõnul küll kohtlaselt, kuid kõigi kontode igapäevane jälgimine ei jää kohustuslikust kiibistamisest kuigi kaugele maha