02.05.2024 Neljapäev

Seadusemuudatus paneb hädas lapsi rohkem märkama

Täna jõuab valitsuse ette lastekaitseseaduse muutmine, et parandada abivajavate laste märkamist ja abistamist.

Eelnõuga parandatakse abivajavate laste märkamist ja abistamist.
Eelnõuga parandatakse abivajavate laste märkamist ja abistamist. Foto: pixabay

Praegu peab iga inimene teavitama kohalikku omavalitsust (KOV) abivajavast lapsest, kuid siiski jõuavad paljud juhtumid lastekaitse vaatevälja liiga hilja. Seetõttu suurendatakse lastega töötavate inimeste rolli abivajavate laste märkamisel.

Eelnõus nimetatakse spetsialistid, näiteks õpetajad, treenerid, arstid, kellel on eriline hoolsuskohustus lapse abivajadust märgata ja sellest KOV-i lastekaitsetöötajat teavitada. Lisaks täpsustatakse eelnõuga KOV-i ja sotsiaalkindlustusameti (SKA) õigust töödelda lastekaitseülesannete täitmisel isikuandmeid.

Sotsiaalhoolekande seaduse muudatustega parandatakse tuge hooldus-, eestkoste- ja lapsendajaperedele, kes on võtnud enda perekonda kasvama teisest perest pärit lapse. Eelnõuga kehtestatakse perepõhise asendushoolduse tugiteenuste sisu, korraldus, maht ja rahastamine. Tugiteenuste eesmärk on pakkuda järjepidevat, täiendavat tuge vastutusrikka ülesande võtnud peredele ning kindlustada peres kasvavate laste heaolu.

Seadusemuudatus toetab riigi laiemat eesmärki eelistada asendushoolduse pakkumisel vanemlikust hoolest ilma jäänud lastele perepõhist kasvukeskkonda.

Muudatus puudutab hooldus-, eestkoste- ja lapsendajaperesid, kus 2022. aastal kasvas 2055 last. Samuti puudutab see perede tugiorganisatsioone ja KOV-e. Tugiteenuseid on varasemalt osutatud ESF vahenditest, kuid alates 2024. aastast on tugiteenuste rahastamine tagatud riigieelarve kaudu. 2024. aastal on kõigi kulude katmiseks planeeritud 1,2 miljonit eurot, edaspidi 1,5 miljonit eurot aastas. Tugiteenuste korralduse muudatused jõustuvad 2026. aastal. Kuni muudatuste jõustumiseni osutatakse tugiteenuseid senise korralduse alusel.

Eelnõuga luuakse võimalus edastada automaatselt infosüsteemide kaudu tervisevaldkonnast KOV-ile varakult info laste kohta, kes oma terviseseisundi tõttu vajavad püsivat tuge ja kelle andmed on kantud tervise infosüsteemi. Selliste terviseseisundite loetelu kehtestatakse määrusega, esialgse kokkuleppe kohaselt on need mõlema silma pimedus, vähidiagnoos, harvikhaigus, tserebraalparalüüs ja vaimne alaareng.

Muudatuse eesmärk on lõimida lapsele ja perele pakutavad tervise- ja sotsiaalteenused, et kergendada lapsevanema koormust kasutades optimaalselt olemasolevaid andmeid. Lapsest info saamisel tekib KOV-il ja SKA-l kohustus proaktiivselt peresid aidata ning toetusmeetmeid pakkuda ilma, et lapsevanem või eestkostja peaks ise abi taotlema. Muudatusest puudutatud lapsi ja peresid on igal aastal kuni 100.

430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255