2019. aastal vastu võetud direktiiv avardab äriühingute võimalusi EL-i ühtsel siseturul ning soodustab majanduskasvu ja konkurentsi, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.
Seni on olnud võimalik äriühingute piiriülene ühinemine, uute võimalustena lisatakse piiriülene jagunemine ja piiriülene ümberkujundamine. Samal ajal muudetakse rangemaks kontrolli piiriülese liikumise tingimuste üle, näiteks ei ole see võimalik, kui äriühingu suhtes on algatatud saneerimis- või pankrotimenetlus või kriminaalmenetlus.
Oluliselt on täiendatud ka puudutatud isikute – osanikud, aktsionärid, võlausaldajad, töötajad – huvide kaitse norme, sealhulgas on edaspidi paremini tagatud töötajate kaasatus ja osalus äriühingu piiriüleses liikumises. Ühtlasi täieneb registripidaja kontrollikohustus piiriülese liikumise tõendi väljaandmisel.
Registripidaja peab senisest laiemalt jälgima piiriülese liikumise motiive. Muudatus on suunatud sellele, et piiriülest liikumist ei kasutataks eesmärkidel, mis on potentsiaalselt ebaseaduslikud või millega võib kaasneda oht Eesti julgeolekule.