Riik toetab sama, võrdse ja võrdväärse töö eest naistele ja meestele võrdse palga maksmise nõude täitmise tõhustamiseks vajalikes miinimummeetmetes kokku leppimist, kuid lähtudes proportsionaalsuse põhimõttest, teatas valitsuse kommunikatsiooniteenistus. Samuti peab valitsus oluliseks, et läbipaistvuse ja õiguskaitsemeetmete kujundamisel jäetaks liikmesriikidele piisavalt otsustusvabadust.
Palkade läbipaistvuse direktiivi eesmärk on tõhustada liikmesriikides soolist palgavõrdsust, luues nii töötajaid kui tööandjate tegevust toetavad palkade läbipaistvuse miinimumstandardid ja tugevdades asjakohaseid õiguskaitsemehhanisme.
Palkade läbipaistvuse miinimumnõuete osas näeb eelnõu ette, et tööandjatel tuleb tööle kandideerijatele anda teavet ametikohal makstava töötasu algse taseme või vahemiku kohta ning tööle kandideerijal oleks olemas vajalik teave, mille alusel astuda palgaläbirääkimistesse.
Töötajale tuleb teha kättesaadavaks kirjeldused, mille alusel töötajate palkasid ja edutamistingimusi mittediskrimineerival viisil määratakse. Vähemalt 250 töötajaga organisatsioonidel tuleb hakata avaldama andmeid organisatsioonisisese soolise palgalõhe kohta.
Juhul kui organisatsioonis on avastatud vähemalt 5-protsendine keskmise palgataseme erinevus naiste ja meeste vahel ja seda ei saa selgitada läbi objektiivsete kriteeriumite, tuleb organisatsioonis läbi viia töötajate esindajatega töötasu ühised hindamised.
Õiguskaitsemehhanismide tugevdamiseks reguleeritakse õiguskaitse kättesaadavust, lubatakse töötaja toetuseks või töötaja nimel osaleda haldus- või tsiviilmenetluses ning pannakse paika kahjutasud töötaja õiguste rikkumisel.
Lisaks nähakse ette nõuded tõenditele juurdepääsu, aegumistähtaegade, õigusabi- ja kohtukulude ning karistuste kohta. Samuti peavad liikmesriigid eelnõu kohaselt tagama, et riigihankelepingute ja kontsessioonide täitmisel järgivad ettevõtjad meeste ja naiste võrdse tasustamisega seotud kohustusi.
Eelnõu näeb ette, et liikmesriikidel tuleb luua spetsiaalne seireasutus tagamaks asjakohane seire võrdse või võrdväärse töö eest meeste ja naiste võrdse tasustamise õiguse rakendamise üle. Liikmesriikidel tuleb hakata igal aastal soolise palgalõhe kohta andmeid koguma liiduülese iga-aastase seire tegemiseks.