Direktiivi eesmärk on tõkestada variühingute kasutamist maksudest kõrvalehoidmiseks. Ühtlasi muudetakse direktiivi eelnõu kohaselt ka maksustamisalase halduskoostöö direktiivi ehk variühingute direktiivi. Eelnõu on osa 2021. aasta mais avaldatud äriühingute maksustamise teemalises komisjoni teatises ettenähtud algatustest, mille eesmärk on parandada kehtivaid maksusüsteeme, et tagada äriühingute õiglane ja tõhus maksustamine Euroopa Liidus, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.
Komisjonil on kavas luua mitmeastmeline süsteem, kus esimeses astmes selgitatakse välja võimalikud variühingud ja teises astmes peavad esimese astme järgi kvalifitseeruvad ühingud iga-aastaselt esitama oma koduriigi maksuhaldurile andmeid nii füüsilise tegevuskoha kohta, kui ka tulude, kulude ja tegevuse iseloomu kohta. Kui ühing ei deklareeri või ei tõenda eespool loetletud tingimustele vastavust, on direktiivi mõistes tegemist variühinguga.
Variühingutele ei võimaldata topeltmaksustamise vältimise lepingutest ja tulumaksudirektiividest tulenevaid maksusoodustusi. Liikmesriik ei tohi anda sellisele ühingule residentsustõendit või peab tõendil märkima, et tegemist on variühinguga. Maksustamisalase halduskoostöö direktiivi täiendamisega kehtestatakse variühingute alane automaatne teabevahetus liikmesriikide vahel.
Eesti toetab direktiivi üldist eesmärki tõkestada variühingute kasutamist maksude vältimise ja maksudest kõrvalehoidmise eesmärgil. Samas võiks valitsuse hinnangul enne uue direktiivi vastuvõtmist oodata ära viimastel aastatel juba vastu võetud maksustamise vältimise vastaseid meetmeid sisaldavate direktiivide rakendamise praktilise mõju.
Murekoht on ka nii maksuhalduritele kui ka ettevõtjatele tekkiv ebaproportsionaalselt suur halduskoormus ja suured IT arenduskulud. Lisaks võib füüsilise asukohaga seotud näitajatele keskendumine mõjutada negatiivselt Eesti e-residentide asutatud ja digitaalseid ärimudeleid kasutavaid äriühinguid.
Direktiivis sätestatud reeglite riigisisene üle võtmine on eelnõus ette nähtud 2023. aasta 30. juuniks ja sätete rakendamine peaks algama 2024. aasta 1. jaanuaril.