07.01.2021 Neljapäev

Valitsus toetas energiamahukate äride paindlikumat aktsiisisoodustust

Valitsus otsustas tänasel istungil toetada rahanduskomisjoni algatatud eelnõud, mille eesmärk on võimaldada energiamahukatele ettevõtjatele täiendav paindlikkus aktsiisisoodustusele kvalifitseerumisel.

Ettevõtjatele antav võimalus pikendada elektrointensiivuse ja gaasiintensiivuse hindamisel arvestusperioodi kavandatakse tähtajatult, kuna COVID 19-st alanud kriisi järelmid kestavad tõenäoliselt veel aastaid.
Ettevõtjatele antav võimalus pikendada elektrointensiivuse ja gaasiintensiivuse hindamisel arvestusperioodi kavandatakse tähtajatult, kuna COVID 19-st alanud kriisi järelmid kestavad tõenäoliselt veel aastaid. Foto: pixabay

Muu hulgas aitab eelnõu säilitada aktsiisisoodustust ettevõtjale, kes on sattunud ajutistesse majandusraskustesse, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo. Ettepaneku eelnõu toetamiseks tegi valitsusele rahandusministeerium. 

Eelnõu kohaselt saavad energia aktsiisivabastuse luba taotlevad ettevõtjad ja luba omavad ettevõtjad valikuvõimaluse võtta elektrointensiivsuse ja gaasiintensiivsuse arvestusperioodi lisaks eelnevale majandusaastale kuni kolm järjestikust majandusaastat.

Kehtiva õiguse kohaselt saab elektrointensiivsust ja gaasitarbimise intensiivsust hinnata vaid viimase lõppenud majandusaasta andmete alusel.

Vastavalt kehtivale õigusele on soodusmääraga elektri ja gaasi tarbimise üheks eelduseks samuti, et elektri- või gaasikulude osakaal ettevõtja loodud lisandväärtusest moodustaks elektri puhul vähemalt 20 protsenti ja gaasi puhul vähemalt 13 protsenti.

COVID-19-järgne majanduskeskkond on negatiivselt mõjutanud osa seni jätkusuutlikkest ettevõtetest. Valitsuse kommunikatsioonibüroo teatel on praktikas teada juhtum, kus ühe ettevõtja loodud lisandväärtus on 2020. aastal negatiivne ja on risk, et see võib ka 2021. aastal tulla negatiivne.

Negatiivne lisandväärtus muudab elektrointensiivsuse ja gaasitarbimise intensiivsuse määra samuti negatiivseks ega sobitu seetõttu kehtivas õiguses kehtestatud arvutusvalemitesse.

Kui ettevõtja kulutused elektrienergiale ja maagaasile püsivad ligikaudu samasugusena, siis lisandväärtuse kahanemine suurendab elektrienergiale ja maagaasile tehtavate kulutuste osakaalu. Seega ei ole kahtlust, et ettevõtja on sisuliselt jätkuvalt energiamahukas ka juhul, kui lisandväärtus muutub negatiivseks.

Samas mitmest järjestikusest majandusaastast pikemal perioodil negatiivset lisandväärtust näitava ettevõtja tegevus ei ole jätkusuutlik ning tõenäoliselt ei täida selline ettevõtja ka raskustes ettevõtja kriteeriumi, mis on universaalselt riigiabi andmise eelduseks.

Ettevõtjatele antav võimalus pikendada elektrointensiivuse ja gaasiintensiivuse hindamisel arvestusperioodi kavandatakse tähtajatult, kuna COVID 19-st alanud kriisi järelmid kestavad tõenäoliselt veel aastaid.

Seadus on planeeritud jõustuma 2021. aasta 1. mail. See jätab ettevõtjatele kahekuulise ajalise varu, sest vandeaudiitori aruanne ettevõtja elektrointensiivsuse või gaasitarbimise intensiivsuse kohta lõppenud majandusaastal tuleb esitada hiljemalt kuue kuu jooksul, 2020. aasta kohta hiljemalt 2021. aasta 30. juunil.

Praeguse seisuga saab elektriaktsiisi soodustust üheksa ja gaasiaktsiisi soodustust neli ettevõtjat.

430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255