15.08.2011 Esmaspäev

Äärmine volatiilsus

Esimest korda 125-aastase ajaloo jooksul muutus Dow Jonesi tööstuskeskmine neljal järjestikusel päeval üle 400 punkti - esmaspäeval miinus 634,76 punkti (-5,5%), teisipäeval pluss 429,92 punkti (4,0%), kolmapäeval taas miinus 519,83 punkti (-4,6%), neljapäeval 423,37 punkti (3,9%). Vaid reedel oli maailma enimjälgitava aktsiaindeksi tõus tagasihoidlikum kerkides “vaid” 1,3%.

Kauplejate sõnul olid suurte languste taga peamiselt avatud investeerimisfondid ja pensionifondid, suurte tõusude mootoriteks olid aga nn põhjaõngitsejad ning manööverdavad riskifondid, kirjutab The Wall Street Journal.

Ka Tallinna börsil olid aktsiate kõikumised suured. Indeks OMXT kukkus esmaspäeval 6,24 protsenti 586,30 punktini, mis on meie börsiindeksi suurim langus alates 2008. aasta oktoobrist ning enne seda kukkus meie börs nii palju peaaegu 13 aastat tagasi - 1998. aasta lõpus.

Ühtegi üle viieprotsendilist tõusu meil siiski ei toimunud - suurim viimaste päevade tõus oli kolmapäeval, mil OMXT indeks kerkis 4,28%. Üle kahe protsendi on indeks aga liikunud juba seitse kauplemispäeva järjest.

Huvitav on märkida, et vaatamata meie börsi äärmisele ebalikviidsusele on kogu börsi ajaloo jooksul indeksi enam kui viieprotsendilisi liikumisi toimunud vaid 74 päeval. Arvestades, et kauplemispäevi on olnud umbes 4900, teeb see suurte liikumispäevade protsendiks 1,5%. Mis aga veelgi olulisem, suurem osa suurte liikumiste päevadest toimus börsiajaloo algusaastatel. Kaks kolmandikku indeksi suure liikumistega päevadest olid enne 2000. aastat ning pärast Hansapanga lahkumist 2005. aasta kevadel toimud esimene üle 5protsendiline indeksi liikumine alles kaks aastat hiljem, 2007. aasta veebruaris ja kokku on neid olnud vaid 18. Siit saab järeldada, et meie börsil tegutsevad maaklerid on muutunud väga headeks kauplemise spetsialistideks väikese, et mitte öelda olematu likviidsusega turul.

Käesoleva kriisi üheks peaküsimuseks on kujunenud võrdlus 2008. aasta finantskriisiga. Erinevused on siiski üsna suured. Kui 2008. aasta kriis oli pankade kriis, siis praegune on valitsuste kriis. 2008. aastal tegutsesid suurriikide valitsused ja keskpangad kriisiga võitlemisel üsna üksmeelselt ja otsustavalt siis nüüd ollakse üsna ebalevad ning ka erilist koostöövalmidust ole eriti näha. Pigem on tunda oma arusaamise pealesurumist teistele.

Üheks selle kriisi iseärasuseks on ka nn massiivne välkkauplejate poolt tekitatud kauplemismaht. Välkkauplejateks ehk algoritmkauplejateks nimetatakse arvutiprogramme, mis teevad börsil tuhandeid tehinguid sekundis ning nende osakaal USA aktsiaturgudel muutub järjest suuremaks. Uudisteagentuur Bloomberg kirjutas, et välkkauplemise maht USA aktsiaturgudel 1. kuni 10. augustini kasvas selle aasta keskmisega võrreldes 80% ja hõlmas maaklerfirma Wedbush hinnangul 75% kogu kauplemismahust. Wedbush on suurima kauplemismahuga maaklerfirma Nasdaqil. Enim on kasvanud Apple’i, Google´i, Bank of America ja Goldman Sachi aktsiate kauplemismahud. Aktiivselt kaubeldakse ka SPDR S&P 500 ETF Trust, iShares Russell 2000 Index Fund ja teiste börsil kaubeldavate fondidega.

Bloombergi ja Credit Suisse andmete kohaselt oli ajavahemikul 4. kuni 10. augustini keskmine kauplemismaht 15,97 miljardit aktsiat, mis on kõigi aegade suurim viie päeva keskmine. Eelmine rekord oli ajavahemikul 15. kuni 19. septembrini 2008. Mäletatavasti esitas Lehman pankrotiavalduse 2008. aasta 15. detsembril.

Selleks nädalaks ootavad heitunud investorid turgude rahunemist. Lootuse selleks annavad kaks viimast kauplemispäeva, mil aktsiaindeksid tõusid. USA aktsiaturgude jaoks on tegemist esimese kahe järjestikuse tõusupäevaga alates juuli keskpaigast. Üsna olulised on turgude käitumisele selle nädala makromajandusnäitajad ning kui nad tulevad suhteliselt head ehk ei viita Ühendriikide võimalikule liikumisele majanduslanguse suunas, võib soovitud rahunemine isegi tulla. Reedel avaldatud jaemüüginäitajad, mille kohaselt tegi jaemüük juulis kolme kuu suurima tõusu, annab aluse mõningaseks optimismiks. Väga oluline on muidugi ka see, mis toimub Euroopas.

Tõnis Oja,
www.investmentor.ee