12.02.2013 Teisipäev

Dell ostetakse välja

Ettevõtte juht on olulineTõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi

1997. aastal, mil Apple oli pankroti äärel ning Steve Jobs oli just ettevõttesse tagasi kutsutud seda päästma, küsiti ühel tehnoloogiakonverentsil Delli asutajalt ja tegevjuhilt, mida ta soovitaks Apple’il teha.

«Ma likvideeriks ettevõtte ja annaks aktsionäridele nende raha tagasi,» vastas Michael Dell. Tänaseks on olukord selline, et Michael Dell ei kavatse omanimelist ettevõtet küll likvideerida, aga soovib aktsionäridele nende raha tagastada, pakkudes 13,65 dollarit aktsia eest, mis teeb pakkumise suuruseks kokku 24,4 miljardit dollarit.

Tegemist on ettevõtte finantsvõimendusega väljaostmisega (LBO – leveraged buyout), kus tehingusse kaasatakse finantsinvestor(id), kes annab laenu või emiteerib investeerimiseks võlakirju. Kuna finantsvõimendus on suur, siis on need võlakirjad tavaliselt madala krediidireitinguga ja kõrge intressiga või lausa rämpsvõlakirjad. Tehingu võlu seisneb selles, et laenu tagatiseks on väljaostetav firma, laenu makstakse tagasi selle firma rahavoogudega ning tagatipuks maksab firma veel tehingu eest nõustamise teenustasusid. Siin on näha teatud analoogiat Eduard Vilde näidendiga “Pisuhänd”, kus Tiit Piibeleht näpsab äritehingu Vestmani eest tema enda rahadega.

Delli puhul on ettevõtte väljaostjaks Michael Dell ise, kelle käes on praegu 16 protsenti maailma suuruselt kolmanda arvutitootja aktsiatest, erakapitalifirma Silver Lake ning laenuga ka maailma suurim tarkvaratootja Microsoft. Pankadest finantseerivad tehingut Bank of America, Merryll Lynch, Barclays, Credit Suisse ning RBC Capital Management. Muuseas, Silver Lake oli see, kelle eestvedamisel osteti internetioksjonifirmalt eBay meie Skype, kes reorganiseeris ettevõtte ja müüs siis mitmekordse vaheltkasuga edasi. Taoliselt on ettevõtte väljaostmised väikeinvestoritele kasulikud juhul, kui aktsia hind on tagasihoidlik. Väljaostupakkumine annab sellisel juhul võimaluse investoril väiksema kaotusega positsioonist väljuda.

Mõned Delli suuremad aktsionärid pole väljaostmise hinnaga rahul ning kavatsevad aktsionäride üldkoosolekul selle vastu hääletada. Reutersi andmetel kavatsevad praeguse seisuga seda teha 20 suuremast aktsionärist neli, mis esindab 14 protsenti häältest, mis ei ole Michael Delli kontrolli all. Oponentide argument on, et Dell on väärt vähemalt 20 dollarit aktsia kohta, võimalik, et isegi 24 dollarit. Kaks investeerimisfondi, Alpine Capital Research ja Schneider Capital, arvavad, et Dell on võimeline maksma erakorralisi dividende vähemalt 12 dollarit aktsia kohta.

Delli võimendusega väljaostmine on suurim taoline tehing alates 2007. aastast ehk finantskriisi puhkemisest.

Seni kõigi aegade suurim väljaost toimus 2006. aastal, kui erakapitalifirmad Kohlberg Kravis Roberts (KKR) ja Bain Capital koos investeerimispanga Merryll Lynch’iga ning firma asutanud perekond Fristiga ostsid välja maailma suurima tervishoiukompanii HCA, mille tehingu väärtuseks kujunes 31,6 miljardit dollarit. 2010. aasta mais tegi ettevõte taas aktsiate avaliku esmaemissiooni ja läks börsile. IPO väärtuseks kujunes 4,6 miljardit dollarit.

Üheks tuntumaks ettevõtte väljaostuks on aga tubaka- ja toiduainetööstuskonglomeraadi RJR Nabisco väljaostmine 1988. aastal. Ettevõtte tahtis välja osta ettevõtte juhtkond, aga võistupakkumise lõpptulemusena läks tehing väärtusega 25 miljardit dollarit KKR-le. Aktsia hind kerkis algsest pakkumishinnast 75 dollarilt 112 dollarini aktsia kohta. Tehing püsis suurima taoliseni kuni 2006. aastani (eelnimetatud HCA väljaostuni). RJR Nabisco väljaostust kirjutatud suurepärast raamatut, Bryan Burroughi ja John Helyari “Barbarians at the Gate” peetakse tänini üheks kõigi aegade paremaks äriraamatuks.

Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi