See muudab kuritegelikud rühmitused tugevamaks ja röövib Euroopa maksumaksjalt raha, mida saaks investeerida näiteks tervishoidu või koolidesse, teatab Euroopa Komisjoni Esindus Eestis.
Täna tegi Euroopa Komisjon ettepaneku uute õigusnormide kohta, et tõhusamalt ja ulatuslikumalt konfiskeerida kuritegelikul teel saadud vara ja omandit. See aitab suurendada liikmesriikide võimalusi konfiskeerida kolmandale isikule võõrandatud vara. Lihtsamaks muutub ka kuritegeliku vara konfiskeerimine juhul, kui kahtlustatav on põgenenud. Samuti tagatakse, et pädevad asutused saaksid arestida vara, mis võib muidu kaotsi minna.
„Kurjategijatega tuleb võidelda nii, et see mõjutaks neid kõige valusamalt: tuleb püüda kätte saada nende raha. Eelkõige kriisi ajal on oluline, et kuritegelik tulu võidetaks tagasi seadusliku majanduse jaoks. Õiguskaitse- ja õigusasutustel peavad olema paremad võimalused kuritegeliku tulu jälitamiseks. Samuti on neil vaja paremaid vahendeid, et võita tagasi märkimisväärsem osa kuritegelikust varast,” sõnas siseasjade volinik Cecilia Malmström.
Võrreldes suure tuluga, mida teenitakse ebaseadusliku tegevusega, nagu uimastikaubandus, võltsimine, inimkaubandus ja väikerelvade ebaseaduslik üle piiri toimetamine, on organiseeritud kuritegevuse teel saadud kriminaaltulu kogusumma, mis tagasi võidetakse, praegu tagasihoidlik, jäädes enamasti alla10% kogu kuritegelikust tulust.
Täna esitatud ettepanek lihtsustab kehtivaid õigusnorme ja täidab olulised lüngad, mida kurjategijad ära kasutavad. Kuritegelikul teel saadud vara konfiskeerimise lihtsustamine aitab tõkestada kuritegevust, näidates et see ei tasu ennast ära. See kaitseb majandust kuritegevuse sissetungi ja korruptsiooni eest. Kui riik võidab tagasi rohkem kuritegelikku vara, on sellel märkimisväärne mõju kuriteoohvritele, maksumaksjatele ja kogu ühiskonnale. Konfiskeeritud kriminaaltulu võib samuti kasutada sotsiaalsetel eesmärkidel või selleks, et eraldada rahalisi vahendeid õiguskaitse või kuritegevuse tõkestamisega seotud algatuste elluviimiseks.
Ettepanek on osa meetmetest, millega tahetakse kaitsta seaduslikku majandust kuritegevuse sissetungi eest ja mille hulka kuluvad ka ELi korruptsioonivastane pakett ( IP/11/678 ja MEMO/11/376) ning komisjoni pettustevastase võitluse strateegia.