Enefit: Baltimaade elektrihinnad on viimastel aastatel ühtlustunud
"Kuigi Läti majapidamiste elektriarved on endiselt kõrgemad kui naaberriikides, on see erinevus vähenemas. Erinevus Eesti hindadega, mis on olnud varasemalt madalamad, on pea kaks korda langenud," ütles Bethers.
Tema sõnul on uued ühendused Skandinaavia turuga mõjutanud positiivselt ka Läti turgu. Samal ajal endiselt lahtise otsaga küsimus, kuidas teha Läti elektrihinnad konkurentsivõimeliseks.
"Uus NordBalti kaabel Leedu ja Rootsi vahel tagas olulise elektrihindade languse Läti jaemüügiturul. Seeläbi sai Läti ja Leedu regioon ligipääsu odavamale elektrile ja suudab tasakaalustada hindu Eestiga, mis on juba praegu ühenduses Soomega," sõnas Bethers.
Positiivsed trendid jaemüügiturul ei ole aga oluliselt mõjutanud Läti ja Leedu majapidamisi, kuna turul ei ole piisavalt tihedat konkurentsi. Leedus on aga elektrihinnad endiselt reguleeritud, mistõttu on sealsed majapidamiste elektriarved vastavalt 27 ja 20 protsenti madalamad kui Lätis ja Eestis.
"Leedu poliitikud peavad endiselt tegema julgeid otsuseid, sest on selge, et reguleeritud hinnad ei vasta reaalsetele turuoludele," ütles Bethers.
Bethers märkis ka, et olulise osa elektri lõpphinnast moodustavad jagamiskulud, mida mõjutavad riikide kohalikud otsused. Baltimaade otsus ümber kujundada jagamissüsteemi tariifid on avaldanud mõju ka elektriarvetele. Tariifide optimeerimine ei ole aga oluliselt langetanud hindu Lätis.
"Suurimad erinevused hindades tulenevad tariifidest ning kohustuslikust hankekomponendist, kus Läti pakub suurimat toetust taastuvenergia ja koostootmise projektidele. Majandusministeerium on oma prioriteediks teinud nende hindade ümberkujundamise, mis lubaks tasakaalustada hinnaerinevusi Eestiga ning teha neid konkurentsivõimelisemaks," ütles Bethers.