Euroala ostujuhtide indeks (PMI) tõusis mais 47,7 punktile võrreldes aprilli 46,9 punktiga, mis viitab majanduslanguse aeglustumisele euroalal, teatas uuringuettevõte Markit. Langus aeglustus teist kuud järjest nii tööstustoodangus kui ka teenustes.
Mais oli euroala majanduses näha deflatsioonisurvet, nii sisendite kulu kui ka tootjahinnad olid madalamad kui eelmisel kuul.
Saksamaa näitaja tõusis 50,2 punktile, ületades sellega veidi majanduse kasvamise ja languse piiri märkivat 50 punkti. Saksamaa taastumist toetas tööstustootmise kasv, mis ületas teenuste väikest kahanemist.
Hispaania indeks jõudis 23 kuu kõrgeimale taselemele 47,2 punktile, kuid viitab siiski languse jätkumisele. Itaalia indeks püsis 46,6 punktil ja Prantsusmaa indeks oli 44,6 punktiga viimase viie kuu kõrgeimal tasemel.
Euroala väljavaadet halvendab jätkuv uute tellimuste voo vähenemine, mis on kahanenud 22 kuud järjest. Uued tellimused kahanesid mais kõigis neljas euroala suuremas riigis. Kahanemine oli kiirem teenustes, tööstuse uute tellimuste kahanemine aeglustus mõõdukasse temposse.
Töökohtade arv vähenes uuringu kohaselt ka mais, töökohti on kärbitud nüüdseks 17 kuud järjest. Lisaks Prantsusmaa, Itaalia ja Hispaania jätkuvale langusele pööras mais ka Saksamaa töökohtade arv langusse.
"Ostujuhtide indeksi lõplik näit kinnitab varasemat teadet, et euroalal jätkub pikim majanduslangus ühisraha loomisest saati, mis kestab edasi ka tänavu teises kvartalis edasi, pikenedes seitsmenda järjestikuse kvartalini," ütles Markiti peaökonomist Chris Williamson ettevõtte pressiteates. "Uuringu järgi kahaneb euroala sisemajanduse koguprodukt (SKP) 0,2 protsenti samuti kui esimeses kvartalis.
"Poliitikud ja poliitikakujundajad otsivad Williamsoni sõnul siiski lohutust sellest, et languse tempo on kahanenud kaks kuud järjest ning Saksamaa olukord stabiliseerub. "Languse tempo on kahanenud ka Prantsusmaal, Itaalias ja eriti Hispaanias aasta algusega võrreldes," ütles Williamson.
"Siiski on reaalsus see, et regioonis ei ole kasvumootoreid, mille tõttu on raske uskuda, et ettenähtavas tulevikus oleks oodata midagi paremat kui üksnes majandusaktiivsuse stabiliseerumine," ütles Williamson.