05.04.2013 Reede

Euroalast lahkumine on Küprosele ohtlik

Euroalast lahkumine võiks Küprosele praegustes oludes tunduda ahvatlev, aga kuna riigi majandus sõltub tugevasti impordist, siis tooks see kaasa tublisti ohte, ütlevad analüütikud.

Üldiselt aitab Küprose olukorda sattunud riiki raha devalveerimine, kuid euroalas ei ole see võimalik.

Nobeli majandusauhinna laureaat Paul Krugman leiab, et Küprosel tuleks kohe euroalast lahkuda ja raha devalveerida, mis aitaks tal taastada põllumajandussaaduste ekspordi ja soodustaks turismi, mis on üks peamisi majandusharusid.

Kuid Küprose ülikooli makromajandusprofessor Marios Zachariadis on seisukohal, et liigne sõltuvus impordist muudaks selle lahenduse liiga kalliks. Küprose import ületab eksporti neli korda ning kaubandusbilansi puudujääk on neli miljardit eurot. Küprose sisemajanduse koguprodukt kokku on 17 miljardit eurot.

Importkaupade kulude kasv kahandaks põllumajanduse ja turismi konkurentsivõimet, kui just ei langetata tunduvalt palku, ütles Zachariades.

Rahandusprofessor Alexander Michaelides ütles, et turismisektor on jätkuvalt edukas ja teenindab aastas kaks miljonit turisti, millest rohkem ta lihtsalt ei suuda. Devalveerimine vähendaks turismi tulu ja suurendaks kulu, kuna see sektor sõltub oluliselt bensiinist.

2012. aastal korraldatud rahvaküsitlus näitas, et ainult 48 protsenti küproslastest pooldas eurot.

Konsultatsioonifirma Sapienta analüütik Fiona Mullen ütles, et kui Küpros läks üle eurole, andis ta ära suurema osa oma välisvaluutareservist. Praegune reserv on 450 miljonit dollarit, millest piisaks kahe nädala impordi eest maksmiseks. Enne eurost loobumist tuleks luua uus suur reserv ja vähendada kütuse importi, tõdes ta.