Euroopa Komisjoni hinnangul on Küprose valitsuse kord esitada alternatiivne tegevuskava kriisi lahendamiseks pärast seda, kui Küprose parlament on tagasi lükanud Euroopa Liidu (EL) liikmesriikide kokkulepitud abiprogrammi kava.
Alternatiivne tegevuskava peaks vastama võla jätkusuutlikkuse kriteeriumidele ja asjaomastele rahastamistingimustele, seisab Euroopa Komisjoni kolmapäeval tehtud avalduses.
"Komisjon on teinud kõik endast oleneva, et Küprose riiki aidata ning liikuda konstruktiivse ja toimiva lahenduse suunas," märgib komisjon. "Otsuseid teevad aga liikmesriigid ning ühtegi otsust ei saa teha ilma nende ja Küprose enda koostööta."
Endiselt on Euroopa Komisjon avalduse kohaselt valmis aitama Küprost lahenduse leidmisel ning on pidevalt ühenduses Küprose, teiste eurorühma liikmesriikide, EL-i institutsioonide ning Rahvusvahelise Valuutafondiga (IMF).
"Mis puudutab ühekordset maksu vähem kui 100 000 euro suurustelt hoiustelt, siis ütles komisjon enne Küprose parlamendis toimunud hääletust aset leidnud eurorühma kohtumisel selgelt välja oma seisukoha, et võimalikud on ka muud lahendusvariandid, mis vastavad rahastamistingimustele ja mille puhul eelistatavalt ei oleks vaja maksustada vähem kui 100 000 euro suuruseid hoiuseid. Küprose valitsus ei olnud alternatiivse lahendusvariandiga nõus," märgib komisjon oma avalduses.
Küprose valitsus ja Euroopa Komisjon on võimaliku rahalise abi andmist Küprosele arutanud 2011. aasta sügisest alates. 2012. aasta juulis esitas Küpros ametliku taotluse abiprogrammi saamiseks. Abivajaduse põhjustasid eelkõige probleemid Küprose pangandussektoris, mis oli riigi majanduse jaoks ebamõistlikult suur. Küprose eelmise valitsusega ei olnud aga võimalik abiprogrammi suhtes kokkuleppele jõuda.
Eelmisel laupäeval leppisid liikmesriigid, sealhulgas Küpros, euroala rahandusministrite kohtumisel lõpuks ühehäälselt kokku programmi suhtes, mis vastas liikmesriikide, Euroopa Keskpanga ja IMF-i esitatud tingimustele ning mille alusel oldi valmis laenama Küprosele 10 miljardit eurot. Kokkuleppe kohaselt pidi Küpros tagama piisava suutlikkuse võlg tagasi maksta ning vastama asjaomastele rahastamistingimustele.
"Kuigi programmi kõik aspektid ei vastanud komisjoni ettepanekutele ja eelistustele, tundis komisjon siiski kohustust seda toetada, sest arutlusel olnud alternatiivid olid ühelt poolt veel riskantsemad ja teiselt poolt kahjulikumad Küprose majandusele," märgib komisjon.