Šveitsi frank on viimasel ajal valuutaturgudel üheks peamiseks hirmuindikaatoriks olnud, mis nii euro kui dollari suhtes on järjepidevalt uuendanud kõigi aegade tippe. Šveitsi keskpank (SNB) kuulub nende hulka, kes viimastel aastatel on oma riigi majanduse kaitseks valuutaturul interventsiooniga hakkama saanud. Turul sellist hirmu praegu siiski ei paista, et SNB lähiajal uuesti sekkuda võiks.
Kolmapäeval avaldatud Šveitsi konjunktuuriindeks KOF langes oodatust enam ning indeksi näit 2,04 oli viimati nii madalal tasemel 2010. aasta aprillis. Erinevatest osaindeksitest koosnev sentimendi baromeeter viitab, et Šveitsi majanduse väljavaated lähemate kvartalite jooksul on nõrgenemas. Ning kindlasti on oma osa siin ka tugevneval frangi kursil, mis eksportijate jaoks üha enam muret on tekitamas.
Juhul kui USA peaks ka lähiajal võlalimiidi osas kokkuleppele jõudma, jääb siiski teema jätkuna turgude kohale varjuna hõljuma kartus krediidireitingu kärpimisest reitinguagentuuride poolt. Selliste arengute mõju USA võlakirjadele ning ka dollarile on kindlasti negatiivne. Oluliseks küsimuseks on siin see kui suures ulatuses.
Kui aga USA ei suuda lähiajal turge üllatada konstruktiivsusega ning ei käi välja usutavat ja teostatavat fiskaaldistsipliini parandamise kava, on dollari rasked ajad suure tõenäosusega jätkumas. Lisaks frangile on ka jeen üheks paariliseks, mille suhtes on dollar lähedal aastakümnete madalaimatele tasemetele.
Jeen. Märtsis looduskatastroofi järgse põhjani on USD/JPY-l veel langeda vähem kui 2%. Kuigi ka jeeni puhul võib interventsioon taas päevakorda tulla, ei oleks Jaapani keskpangal (BOJ) hiljutiste praktika alusel kuigi mõistlik seda teha.
Kui märtsis toimunud sekkumises osalesid ka muud keskpangad, ning tänaseks on tehtud jõupingutused pea olematuks kadunud, siis ainuüksi omade jõududega oleks BOJ sekkumine veelgi väiksema mõjuga. Selline on ilmselt ka tänane turgude arvamus jeeni suhtes.
Murelike aegade jätkumisel on suure tõenäosusega USD/JPY langemas läbi 76,60 tasemete. Jeenile panustamine frangiga võrreldes on keskpikas perspektiivis siiski riskantsem tulenevalt ka Jaapani enda vägagi kehvadest riigifinantsidest.