Kuigi Mario Monti tehnokraatide valitsus on suutnud Euroopa Keskpanga abiga taastada Itaalia stabiilsuse ja turgude usalduse, läheb pärast valimisi Itaalia olukord taas keerulisemaks, kui majanduslangus ja poliitiline ebakindlus võivad süveneda, ennustavad analüütikud BNS-i teatel.
Praegusel valitsusel tuli tegutseda Itaalia vabariigi ühel kõige raskemal perioodil ning valitsus sai hästi hakkama, ütles Itaalia tööandjate liidu Lombardia osakonna juht Alberto Barcella. Monti valitsus surus läbi vajalikud pensioni- ja tööturureformid. Itaalial tuli suurte võlgade tõttu rakendada karme meetmeid ja seepärast ei pruugi Monti poliitika, mis oli vajalik, kõigile meeldida. Monti kehtestas varamaksu, mille ekspeaminister Silvio Berlusconi on lubanud valimisvõidu korral kaotada, selgitas ta.
Inimestel on raske uskuda valitsuse optimistlikke lubadusi, et majandus pöördub aasta keskel taas tõusule. Mullu vähenes sisemajanduse koguprodukt (SKP) 2,2 protsenti ja sisuliselt ei ole majandus viimase 14 aastaga eriti kasvanud. Turu-uuringufirma Cerved andmetel lõpetas eelmisel aastal kriisi tõttu tegevuse 104 000 firmat. Töötus on 11,2 protsenti, sealhulgas kuni 24-aastaste noorte seas 36,6 protsenti.
Valimistulemused ei ole seni kaugeltki selged. Berlusconi võimalik naasmine võimule teeb turge rahutuks.