25.10.2011 Teisipäev

Kas tõusutsükli algus?

Oktoober on tõesti läbi ajaloo üks ohtlikumaid kuid. Nii 1929. kui ka 1987. aasta börsikrahhid toimusid oktoobris, 2008. aasta finantskriisi kolmest börside suuremast languspäevast kaks jäid oktoobrisse.

Meie börsil on oktoobrikuu olnud ohtlikkuselt teisel kohal – börsiindeks OMXT on oktoobris langenud keskmiselt 3,5 protsenti. Kõige enam on börsiindeks langenud septembris – keskmiselt 4,07 protsenti. Indeksi ajaloo viiest suuremast kukkumispäevast on kaks toimunud oktoobris (mõlemad 1997. aastal).

Selle aasta oktoober paistab tulevat aga nii meie kui ka maailma börsidel suurepärane. OMXT indeks on alates 4. oktoobrist ehk viimase langustsükli põhjast kerkinud 13 protsenti 581,61 punktini. Tõus on kestnud peaaegu kolm nädalat.

Viimase tõusu peamisteks mootoriteks on olnud Tallinki ja Olympic EG aktsiad. Tallink avaldas 31. augustil lõppenud finantsaasta 12 kuu majandustulemused eelmisel esmaspäeval ning sellele eelneval nädalal kerkis laevakompanii aktsia hind 10 protsenti. Tulemused olidki head, paljude meelest üllatavalt head, aga Tallinki aktsia hind reageeris teisipäeval pärast tulemuste avaldamist (Tallink avaldas tulemused esmaspäeval pärast börsipäeva lõppu) neljaprotsendilise kukkumisega. Ilmselt võtsid osad aktiivsemad investorid veidi kasumit välja. Nädala kokkuvõttes jäi aktsia hind siiski 1,56 protsendiga plussi.

Ka USA ja Euroopa aktsiaturgudel on oktoober seni olnud hea kuu. Dow Jonesi tööstuskeskmisel oli neljas tõusunädal kerkides eelmisel nädalal 1,4 protsenti 11808,79 punktini. Laiemapõhjaline S&P 500 indeks on kerkinud kolm järjestikust nädalat ning alates 3. oktoobrist on kosunud 13 protsenti.

Ehkki Steve Jobsi lahkumisest on nüüd möödas mitu nädalat, annab ta finantsmeediale kõneainet veel pikaks ajaks. Eelmisel nädalal olid tähelepanu keskmes Apple’i eelmise kvartali majandustulemused. Ettevõte üllatas esimese oodatust kehvemate majandustulemustega vähemalt viimase 12 aasta jooksul. Kohe hakati spekuleerima, et Apple on ilma karismaatilise juhita oma sära kaotamas. Tegelik põhjus võib olla siiski mõnevõrra lihtsam. Nimelt hakati juba septembris pikisilmi ootama Apple’i uut nutitelefoni iPhone ning seetõttu jäi vanade telefonide müük oodatust nõrgemaks.

Täna tuleb müüki Walter Isaacsoni kirjutatud Steve Jobsi autoriseeritud biograafia. Selle raamatu turustamine toimub üsna sarnaselt Apple’i toodete turustamisega. Palju sellest ei räägita, aga tasapisi tilgub uudistemaastikule infot. Nii ilmus juba reedel uudiseid selle kohta, mida raamatu autor rääkis Jobsi kohta telekanali CBS saates 60 minutit. Saade ise oli eetris pühapäeva õhtul, kirjutas uudisteagentuur Reuters. Ühe katkendi raamatust avaldas ka The New York Times.

Neljapäeval avaldas eelmise kvartali majandustulemused ka Nokia, mis olid paremad kui analüütikud ootasid. Nokia aktsia hind reageeris tulemustele 10protsendilise tõusuga. Kvartalitulemustest olulisemaks sündmuseks on võib-olla hoopis sel nädalal Londonis toimuv iga-aastane üritus Nokia World, kus oodatakse ka uute telefonide esitlusi. Kolmapäeval ja neljapäeval toimuv üritus algab ettevõtte tegevjuhi Stephen Elopi ettekandega.

Sel nädalal jätkub eelmise kvartali majandustulemuste avaldamise hooaeg. Neljapäeval avaldatakse USA majanduskasvu esialgne hinnang. Analüütikud usuvad, et tarbimine Ühendriikides kolmandas kvartalis kasvas (üle poole USA sisemajanduse kogutoodangust annab sisetarbimine) ning Reutersi andmetel on oodatav SKP kasv 2,4 protsenti.

Meie börsiettevõtetest avaldab eelmise kvartali majandustulemused reedel Tallinna Vesi.

Tõnis Oja,
rahakompass.ee