Täna võttis Euroopa Komisjon vastu paketi, millega soovitakse vähendada kaardimaksete vahendustasusid.
Pakett sisaldab nii uut makseteenuste direktiivi kui määruse ettepanekut, milles käsitletakse kaardimaksete vahendustasusid, teatas komisjon.
"Praegu on makseteenuste turg Euroopa Liidus (EL) killustatud ja kulukas, moodustades üle ühe protsendi EL-i sisemajanduse koguproduktist (SKP) ehk 130 miljardit eurot aastas," kommenteeris siseturu ja teenuste volinik Michel Barnier.
"Meie ettepanek edendab digitaalset ühtset turgu seeläbi, et internetimaksed muudetakse odavamaks ja turvalisemaks nii jaemüüjatele kui ka tarbijatele. Vahendustasude kavandatavad muudatused eemaldavad olulise tõkke riiklike makseteenuste turgudelt ja teevad lõpu põhjendamatult kõrgetele maksetele," lisas ta.
Asepresident Joaquín Almunia kommenteeris, et jaemüüjate makstavad vahendustasud on seni jäetud tarbijate arvele. "Vähe sellest, et tarbijad ei tea seda – neid julgustatakse preemiasüsteemide kaudu kasutama maksekaarte, mis toodavad pangale suurimat tulu. Vahendustasusid piirav määrus ei lase neil tasudel liigsuureks kasvada ja on seega täienduseks kartellivastaste eeskirjade täitmise tagamisele," rääkis ta.
Makseteenuste direktiiviga soovitakse võimaldada internetis oste teha ka ilma krediitkaarti kasutamata. Tarbijaid soovitakse paremini kaitsta pettuste ja võimalike kuritarvitamiste vastu, näiteks vähendatakse autoriseerimata kaardimaksete kahju maksimaalmäära 150 eurot 50 eurole.
Vahendustasu määrusega ja läbivaadatud makseteenuste direktiiviga kehtestatakse kliendi deebet- ja krediitkaartidega tehtud tehingutele vahendustasude ülempiirid ja keelatakse seda liiki kaartide suhtes lisatasude kehtestamine.
Lisatasud on mõnede kauplejate seatud täiendavad tasud kaardiga maksmise eest ning on tavapärased peamiselt lennupiletite ostmisel. Kui klientide maksekaartide vahendustasudele on seatud ülempiirid, vähenevad jaemüüjate kaarditehingute kulud oluliselt ning lisatasud ei ole enam põhjendatud.
Kehtestatud ülempiirid on deebetkaartidel 0,2 protsenti ja krediitkaartidel 0,3 protsenti tehingu väärtusest.
Vahendustasude tase on liikmesriigiti väga erinev, mis viitab sellele, et need ei ole selgelt põhjendatud ja loovad olulise tõkke riiklike makseturgude vahel.