Kreeka peaks tegema formaalse taotluse uueks abipaketist kolmapäeval, ütles Eurogrupi juht Jeroen Dijsselbloem pärast euroala rahandusministrite kohtumist.
Dijsselbloem ütles, et tema Kreeka kolleeg Efkleidis Tsakalotos ei "esitanud täna ühtki konkreetset meedet", ehkki nõuti reformikava.
Kreeka valitsusallikas ütles, et Ateena tegi esitas omapoolsed ettepanekud 30. juunil ning need on teatud "parandustega" endiselt laual.
"Kreeka valitsus saadab eurogrupile uue kirja taotlusega saada ESM-ilt toetust. Niipea kui see laekub, loodetavasti homme hommikul, peab eurogrupp uue konverentsikõne," lausus Hollandi rahandusminister.
Dijsselbloem kavatseb Kreekalt ESM-i abitaotlust sisaldava kirja saamise järel paluda kreeditoridel hinnata Ateena "finantsvajadusi ja võla jätkusuutlikkust".
"Seejärel tuleb institutsioonid meie juurde ja ütlevad, kas me saame ametlikult kõnelusi alustada," lausus ta, hoiatades, et aeg kokkuleppele jõudmiseks hakkab otsa saama.
Dijsselbloemi sõnul tuleb see kõik ära teha mõne päevaga, sest aega on väga vähe.
Leedu rahandusminister Rimantas Šadžius lisas, et Kreeka abipalve ESM-le tähendab rahalisi kohustusi Euroopa Liidu maksumaksjatele. Rahandusministrite kohtumist Šadžius kuigi tulusaks ei nimetanud.
Kreekas korraldati 5. juulil rahvahääletus laenuandjate abipaketi tingimustele üle. Referendumil ütles kreeditoride reformiettepanekutele "ei" 61,31 ja "jah" 38,69 protsenti hääletamas käinutest. Referendumil osales 62,5 protsenti valijatest.
Kreeka peaminister Alexis Tsipras ütles, et "ei" võit tugevdab valitsuse positsiooni läbirääkimistel laenuandjatega ja edaspidi on kõnelustel laual ka Kreeka võla restruktureerimine.
Ateena lükkas juuni lõpus tagasi võlausaldajate - Euroopa Komisjon, Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) ja Euroopa Keskpank - reformiettepanekud, mis võimaldanuks heakskiitmise korral Ateenal saada abipaketi viimase, 7,2 miljardi euro suuruse laenumakse.
Laenuandjate teine abipakett Kreekale lõppes 30. juunil. Samuti jättis Kreeka 30. juuni tähtajaks IMF-ile tegemata 1,6 miljardi euro suuruse võlamakse.
Kreeka kuulutati reedel ametlikult maksejõuetuks.