23.07.2015 Neljapäev
Kreeka parlament kiitis heaks teise reformipaketi
Kreeka parlament kiitis ööl vastu neljapäeva heaks teise reformipaketi, mis oli vajalik, et jätkata võlausaldajatega laenuprogrammi läbirääkimisi.
Reformikava toetas rohkem kui 200 rahvaesindajat 300-st, mis tähendab, et peaminister Alexis Tsipras sai tugevama toetuse, kui eelmisel korral.
Väljaande The Guardian andmetel hääletas reformide poolt 230 parlamendisaadikut, 63 oli vastu, viis jättis hääletamata ja kaks puudus.
Pärast reformipaketi kinnitamist kavatseb valitsus viivitamatult jätkata läbirääkimisi laenuandjate Euroopa Liidu, EKP ja IMF-iga, mis peaksid kestma hiljemalt 20. augustini.
Paketti kuuluvad tsiviilmenetluse seadustik, mis kiirendab halbade laenude protsesse ja võib muu hulgas tähendada seniste koduliisinguvõlglaste eluasemete tagasivõtmist pankade poolt ning kiiremaid pankrotte. Samuti tuleb vastu võtta pangandusdirektiiv, mis seadustab pankade päästmisel suuremate pankadele laenu andnud inimeste ja 100 000 eurost suuremate kontoomanike rahade võtmist ( bail-in).
Kreeka pealinna Ateena tänavatele kogunesid kolmapäeval taas tuhanded meeleavaldajad, kes avaldasid kavandatavate reformide vastu meelt.
Tsipras kutsus enne hääletamist poliitikuid üles mõistma, et Kreekal seisab ees uus reaalsus, millega tuleb kohaneda. Peaminister kinnitas ühtlasi, et ei kavatse vabatahtlikult loovutada oma kohta "lahingus Kreeka eest".
20. augustil peab Kreeka tasuma Euroopa Keskpangale (EKP) 3,2 miljardit ja septembris Rahvusvahelisele Valuutafondile (IMF) 1,5 miljardit eurot.
Tsipras pöördus enne hääletamist eraldi parteikaaslaste poole ja ütles, et kreeditoride nõutud reformipaketi vastuvõtmise ja laenuprogrammi läbirääkimistega alustamise järel peab Kreeka valitsus keskenduma maksupetturluse ja korruptsiooni vastu võitlemisele.
Valitsus peab keskenduma korruptsioonivastasele võitlusele, poliitilise süsteemi reformimisele ja leidma viise, kuidas toetada ühiskonnas kõige nõrgemaid ning kuidas meelitada riiki investeeringuid, mis aitaks võidelda kasinuspoliitika majandust jahutavate mõjudega, ütles Tsipras.
Võitlus korruptsiooniga on Kreeka koalitsioonivalitsuse peamine prioriteet, ütles ka maksupetturluse eest vastutav aseriigiminister Terens Quick.
"See valitsus ei ole seotud Kreeka huvigruppidega ja seetõttu saame just meie korruptsiooniga võidelda," ütles Quick, kelle peamiseks eesmärgiks saab võitlus kütuseaktsiisi pettusega.
Märksõnad