26.09.2011 Esmaspäev

Kui majandus on rahutu, ei paku kaitset ei kuld ega teised väärismetallid

USA aktsiaturgudel oli eelmine nädal halvim alates 2008. aasta sügisest. Samasugune halb nädal oli ka ülejäänud aktsiaturgudel. Eriti suure hävingu osaliseks said arenevad turud, mida peegeldav indeks, MSCI Emerging Markets, kukkus 12%.

Turgude languse üheks põhjuseks oli pettumine Föderaalreservi toetuse ulatuses. Keskpank müüb järgneva 9 kuu jooksul 400 miljardi dollari eest USA lühiajalisi võlakirju ja ostab saadud raha eest pikaajalisi võlakirju eesmärgiga alandada pikaajaliste võlakirjade intresse. Sellisel viisil ei suurenda keskpank oma bilanssi ning tegemist ei ole ka rahatrükiga (isegi ülekantud tähenduses). Ilmselt oli üsna palju neid investoreid, kes nn rahatrüki uut vooru ennustasid ja sellele ka panustasid.

Suurema ehmatuse põhjustasid ilmselt Föderaalreservi nõukogu kaks päeva kestnud koosoleku järeldused majanduse olukorra kohta. Riskid majanduslanguse suunas on kasvanud, oli keskpanga sõnum turgudele, mis vallandaski müügilaine.

Nendel nädalatel möödus kolm aastat dramaatilistest sündmustest finantsturgudel, mille sümboliks on saanud investeerimispanga Lehman Brothers pankrot sellele järgneva sügava majanduslangusega. Kolm aastat tagasi toimunu oli ilmselt ka üheks tõukeks, miks eelmise nädala lõpul kasvas järsult arvamuste hulk, et uus samasugune finantskriis on käeulatuses.

Ajal, mil ebakindlus majanduses ja finantsturgudel kasvab, liigub investorite vara kulda ja teistesse väärismetallidesse. Vähemalt nii räägivad paljud kullausksed investorid ja kullamüüjad, kelle sõnul olevat kollase väärismetalli näol tegemist ainsa kindla investeeringu või koguni ainsa kindla valuutaga. (Kas teile ei meenu analoogilised jutud ainsast kindlast investeeringust kinnisvarasse neli-viis aastat tagasi?).

Nii nagu kolm aastat tagasi, kui globaalne finantssüsteem oli kollapsist juuksekarva kaugusel, kulla hind mitte ei kerkinud taevastesse kõrgustesse nagu oleks võinud arvata, vaid hoopis langes. Eelmisel nädalal toimunud väärismetallide (aga ka muude toorainete) hinnalangus oli eriti märkimisväärne.

Reedel kukkus kulla hind 5,8%, mis oli viie aasta suurim hinnalangus. Nädalaga langes väärismetalli hind 9,6%, päeva langus oli suurim alates 1983. aastast ehk 28 aasta suurim. Veel hullema kukkumise tegi hõbe, mille hind kerkis kevadel püstloodis uutele ja uutele kõrgustele. Reedel kukkus valge väärismetalli hind 18%, mis on suurim päevane langus alates 1987. aastast.

Kulla hind on sel aastal kerkinud 15% jõudes augustis rekordtasemele 1887,0 dollarini unts ja päevasiseselt üle 1900 dollari. Hõbeda hind kerkis aprillis aasta algusega võrreldes 28% rekordilise 50 dollarini unts. Tänaseks on hõbedauntsi hind langenud 31,5 dollarini ning on aasta alguse tasemel tagasi.

Investeerimispanga Royal Bank of Canada tütarettevõtte RBC Global Futures metallide strateeg George Gero ütles ajalehele The Wall Street Journal, et mõned riskifondid olid sunnitud väärismetalle müüma tagatisraha suurendamiseks, sest muude investeeringute väärtus on langenud liiga madalale (margin call). Ka mõned Euroopa pangad paistsid bilansi tugevdamiseks kulda müüvat ning kolmandaks põhjuseks on nn impulsiivsed müüjad, kelle strateegiaks on teenida päevasiseste hinnaliikumiste pealt.

Kui majanduses ja finantsturgudel on näha suuri ohtusid, ei paku mingit kaitset ei kuld ega teised väärismetallid.

Kogu selle globaalse hirmu taustal oli Tallinna börsi langus üllatavalt väike. Indeks OMXT langes nädalaga 6,8%, mis on väiksem langus kui augusti esimesel nädalal (7,5%). Sellele vaatamata on rõõmustamisainet vähe, sest börsiindeksi väärtus (521,82 punkti) on eelmise aasta juuli keskpaiga tasemel ning aasta algusest on indeksi langus enam kui veerandi võrra. Aasta algusega võrreldes on plussis vaid kaks aktsiat: Viisnurk (4,595) ja Silvano FG (4,59%). Üle 40 protsendi on aasta algusega võrreldes kukkunud Baltika (56,98%), Trigon PD (50%), Arco Vara (45,59%) ja Merko Ehituse aktsiad (44,64%).

Tõnis Oja,
rahakompass.ee