16.05.2012 Kolmapäev

Londoni Vaala purustused

Tõnis OjaTõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi

6. aprillil ilmus ajalehe The Wall Street Journal kaaneloona artikkel pealkirjaga Londoni Vaal lõgistab võlaturul, milles kirjutati ebatavaliselt suurtest positsioonidest, mis võeti mõnedel krediiditurgudel, ning selle taga olnud kauplejast hüüdnimega Londoni Vaal.

Kauplejaks oli majanduslehe sõnul varade mahu poolest USA suurima panga, J.P.Morgan Chase töötaja Bruno Michel Iksil, kelle hüüdnimedeks on veel Valge Vaal ja Harry Potteri raamatu tegelaskuju järgi Voldemort.

Ühelt poolt on tegemist tagasihoidliku ja perekeskse inimesega, kes Porsche asemel sõidab igal nädalal rongiga Londonist Pariisi, kus elab tema perekond. Samas on tegemist siiski suure egoga, sest ta olevat võrrelnud ennast Kristusega, kuna suutvat kõndida vee peal.

Nädal aega pärast esimest ajaleheartiklit avaldas J.P.Morgan Chase esimese kvartali majandustulemused, ning kui analüütikud küsisid tulemuste järgsel konverentsikõnel tegevjuhilt James Dimonilt kommentaari ka suurte panuste kohta, siis nimetas juht meediakajastust täielikuks tormiks veeklaasis.

Möödunud neljapäeval selgus siiski, et tormi suurus oli kaks miljardit dollarit. Nimelt nii suurest kauplemiskahjumist teatas pank neljapäeval pärast börsipäeva lõppu.

Iksili juhitav firma, Chief Investment Office (CIO), mille olemusest polegi analüütikud väga täpselt aru saanud, ülesandeks oli kaitsta panka majanduse ja turgude languse eest. Selle aasta alguses võttis CIO turgude suhtes positiivsema nägemuse ning hakkas agressiivselt müüma tuletisväärtpabereid nimetusega CDS (Credit Default Swaps) – mis on kindlustused ettevõtete maksujõuetuse vastu. Aprillis hakkas aga nende CDSide hind kiiresti kasvama, mis põhjustasidki suured kahjumid.

Panga olukorraga kursis oleva allika teatel olevat tehingust põhjustatud kahjum 2,3 miljardit dollarit ning see hakkas kogunema aprilli teisel poolel ning mai esimestel nädalatel, mis teeb keskmiselt 153 miljonit dollarit päevas ning ulatus maksimaalselt kuni 200 miljoni dollarini päevas. CIO väärtpaberiportfelli suurus on 374 miljardit dollarit ehk 15 protsenti panga varade mahust.

J.P.Morgani aktsia hind kukkus reedel 9,3 protsenti, mis tähendas panga turuväärtuse kahanemist 14,4 miljardit dollarit. Tegemist on aktsia hinna suurima kukkumisega alates augustist ning kauplemismaht oli suurim vähemalt alates 1984. aastast.

Need kaks miljardit dollarit võivad tulevikus muutuda kasumiks. Dimon kinnitas ka konverentsikõnes analüütikustele, et kauplemiskahjule vaatamata on teenitud selles kvartalis umbes nelja miljardi dollari jagu maksudejärgset kasumit. Selle aasta esimeses kvartalis teenis pank 5,38 miljardit dollarit kasumit.

Kauplemiskahjum teeb suurt kahju panga prestiižile, kes 2008. aasta tuli finantskriisist välja konkurentidest tunduvalt palju paremini ning oli ainus suurtest pankadest, kes ei saanud kahjumit. Ka tegevjuht James Dimon on varem tuntud eelkõige tugeva riskide juhtijana.

Iksili näol ei olevat tegemist nn pättkauplejaga (rogue trader) vaid tegemist olevat lihtsalt inimliku eksituse tekkinud riskide vale hindamisega. Tegevjuht ütles, et rikuti Dimoni printsiipi jättes märkimata, mida see printsiip endast kujutab.

Dimon oli ka kõige tugevam ja kõige mõjukam hääl, kes kritiseeris USA parlamendis käsil olevat nn Volkeri seaduseelnõu, mis keelab muuhulgas kaubelda panga enda varadega, omada või investeerida riskifondidesse ja erakapitalifirmadesse ning piirab ka kohustusi, mida suuremad pangad võivad omada. Seaduseelnõu sai oma nime Föderaalreservi endise juhi Paul Volkeri järgi, kelle president Barack Obama määras 2009. aasta veebruaris oma majandusnõukogu etteotsa. Üheks ettepanekuks oli ka pangandusreform, sest praegune pangandussüsteem sisaldas Volkeri arvates liigsuurt riski.

Seaduseelnõu on saamas viimast lihvi ning peaks jõustuma 21. juulil.

Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi


Avaldatud RUP.ee Profiblogis