Kuigi lääneriikide aktsiaturud on jõudnud majandussurutise eelsele tasemele, annab erinevate riikide majanduskasvude võrdlemine alust rääkida kolmekiiruselise maailmamajanduse väljakujunemisest, kirjutab PricewaterhouseCoopers (PwC) oma maikuu maailmamajanduse ülevaates.
Arenguriikide majandused eesotsas Hiinaga on endiselt majanduskasvu kiirteel ning kosuva majanduse ja kasvava tööhõivega USA on end lahti rebinud aeglase kasvuga Euroopast ja Jaapanist.
Üheks põhjuseks, miks arenenud riikide aktsiaindeksid on viimastel kuudel jõudnud surutise-eelsele tasemele ning sealne aktsiahindade kasv jätnud arenevate maade olulisemad aktsiaturud kaugele seljataha, on USA ja Jaapani keskpankade tegevus, kes pumpavad globaalsesse rahasüsteemi likviidsust suurusjärgus 150 miljardit dollarit kuus, seisab ülevaates.
"Aktsiahindade tõus aitab kahtlemata kaasa usalduse kasvule investorite seas," leiab PwC ärikonsultatsioonide osakonna juht Teet Tender, kelle sõnul pole suurte lääneriikide rahanduspoliitika tulemuslikkus siiski lõpuni kindel.
"Korras bilansi ja stabiilsete rahavoogudega ettevõtete jaoks pakub suhteliselt odav laenuraha häid kasvu- ja investeerimisvõimalusi. Ent teisalt võimaldab laenude kerge kättesaadavus oma agooniat pikendada ka küsitava jätkusuutlikkusega firmadel," ütles Tender ja lisas, et endiselt on võimalik inflatsiooni kontrolli alt väljumine, mis annaks tugeva hoobi lääneriikide ja sealhulgas ka Eesti eratarbijatele.