02.12.2011 Reede

Merkel: Euroopa on eelarveliidu lävel



"Me mitte üksnes ei räägi fiskaalliidust, me hakkame seda ka looma," ütles kantsler ärevusega oodatud kõnes ja lisas, et kavas on rangete reeglitega eelarveliit, mis hõlmaks vähemasti eurotsooni.

Merkeli sõnul on Saksa valitsuse eesmärgid Euroopa Liidu 8. ja 9. detsembri tippkohtumisel muuta ühenduse alusleppeid nii, et fiskaalliidu loomine muutuks võimalikuks, edastas ajalehe Frankfurter Allgemeine Zeitung veebiväljaanne.

Merkelil seisab esmaspäeval ees kohtumine Prantsuse presidendi Nicolas Sarkozyga, kes teatas neljapäeval, et Prantsusmaa ja Saksamaa asuvad vedama algatust koostada uus Euroopa Liidu lepe.

Saksa valitsusjuht märkis bundestagis, et Berliin soovib vältida Euroopa Liidu lagunemist ühisraha kasutavateks ja euroalaga mitteliitunud liikmesriikideks. Tema sõnul oleks vaid euroala riikide omavahelised lepped "paremuselt teine lahendus".

Merkeli arvates on võlakriisi lahendamisega raskustest hoolimata "äärmiselt kaugele jõutud". Ta lisas, et kriisist väljumiseks pole olemas "lihtsaid ja kiireid lahendusi".

Merkeli kohaselt ei tohi allahinnata Euroopa Finantsstabiilsuse Fondi (EFSF), ehkki selle mahu suurendamine on kulgenud vaevaliselt.

Merkel kordas vastuseisu riigiülestele ehk nn eurovõlakirjade. Tema sõnul ei tule teiste riikide eest vastutamine kõne alla. Paljude sakslaste meelest karistataks 'eurobond'idega kõrge krediidireitinguga riike ja vähendataks raksustes riikide motivatisiooni hädavajalikud reformid ellu viia.

Euroopa Keskpangast rääkides ütles Merkel, et selle mandaadina on kindaks määratud raha väärtuse stabiilsus, mistõttu erineb see keskpank oma iseloomult USA või Suurbritannia omast. Saksamaa ja ka Euroopa Keskpank ise suhtunud tõrjuvalt ettepanekusse, et keskpank võiks kriisi leviku tõkestamiseks osta piiramatus koguses riigivõlakirju ehk minna raha juurdetrükkimise teed.

Analüütikute sõnul tuleneb Berliini hoiak 1920. aastate hüperinflatsiooni kogemusest. Saksa kantsler tõrjus ka arvamusi, et Saksamaa püüab Euroopa Liidus oma võimu kehtestada. Saksamaa ja Euroopa ühinemine on ühe medali kaks poolt, ütles Merkel. "Ja seda ei unusta me iial," lisas ta.

BNS