24.11.2010 Kolmapäev

Münte on pankadesse toomata veel 100 miljoni krooni väärtuses

Pangaliidu tegevdirektor Katrin Talihärm ütles teisipäeval rahandusministeeriumis toimunud euroteemalisel pressikonverentsil ajakirjanikele, et praeguseks on kõigist müntidest panka toodud 10% ja tema hinnangul võibki 50% münte jääda panka tagasi toomata. Enamik tagasi toomata müntidest on tema sõnul tõenäoliselt inimeste kodudes.

Talihärmi sõnul on seni kõige suurem panka toodud summa müntides olnud 4000 krooni ja kõige väiksem summa kolm viiesendist. Ta lisas, et mündid võiks panka tuua enne novembri lõppu, kuna detsembris on oodata pangakontoritesse rohkem rahvast.

Uuel aastal häälestatakse iseteeninduslikud mündilugemismasinad ümber euromüntidele ja kroonimüntide lugemine on aeganõudvam.

Talihärm märkis pangateenuste toimimisest eurole üleminekul rääkides, et euro kasutuselevõtt mõjutab aastavahetusel lühiajaliselt pangateenuseid, kuid pangakanalite katkestused jäävad liidu hinnangul plaanitust lühemaks. Uue aasta esimesel tööpäeval, 3. jaanuaril jätkavad pangad tema sõnul tööd tavapärasel moel.

Talihärmi sõnul lastakse sularahaautomaatide kaudu ringlusesse hinnanguliselt 80% eurokupüüridest. Enamik sularahaautomaate laetakse eurodega 31. detsembril, väike osa ka 30. detsembri õhtul, viimasena laetakse suure käibega sularahaautomaadid. Kassettide ümberseadistamise tõttu ei ole kõigist sularahaautomaatidest alates 6. detsembrist võimalik saada 25-krooniseid kupüüre.

Pangaliidu juhatuse esimees Riho Unt rääkis ajakirjanikele, et kuna Eestis on elektroonilise panganduse arengutase kõrge, siis on üleminek eurole lihtsam kui eelmistel üleminejatel - sõltuvus sularahast on madalam ja puuduvad iganenud maksevahendid. Pangad on tema sõnul eurole üleminekuks investeerinud üle 200 miljoni krooni.

Unt ütles, et kliendid ei peaks pangakanalite tööd 1. jaanuari öösel testima hakkama, vaid üritama oma uudishimu talitseda. Unt lisas hiljutisele Elioni sidekatkestusele viidates, et ehkki kõikvõimalikud abinõud rikete vältimiseks on kasutusele võetud, ei saa siiski neid lõplikult välistada.

Talihärm ütles BNS-ile, et pankadel on olemas varuplaan juhuks, kui midagi peaks viltu minema. Varuplaani sisu ta ei avanud, märkides vaid, et ootamatusteks ollakse valmis.

Aasta viimasel päeval soovitab pangaliit teha kaardimakseid, samuti soovitab liit varuda aastavahetuseks piisavalt sularaha.

BNS