04.04.2013 Neljapäev

Rikkad riigid hoidsid arengumaade pealt kokku

Eelarveid kärpinud rikkad riigid vähendasid möödunud aastal 4 protsendi võrra ka abi arengumaadele, ütles Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD) eile, juhtides tähelepanu asjalolule, et enim kannatasid vaeseimad riigid.

OECD 34 liikmesriigi arenguabi on kahanenud 2010. aastaga võrreldes 6 protsenti ning esmakordselt pärast 1996.- 97. aastat on kärped toimunud kaks aastat järjest.

Möödunud aastal andsid OECD riigid 125,7 miljardit dollarit ametlikku arenguabi. See moodustas 0,29 protsenti nende kombineeritud sisemajanduse koguproduktist.

Mahult suurmad doonorid olid USA, Suurbritannia, Saksamaa, Prantsusmaa ja Jaapan, kuid väiksed riigid nagu Taani, Luksemburg, Holland, Norra ja Rootsi ületasid neid ÜRO kehtestatud eesmärgilt 0,7 protsenti sisemajanduse koguproduktist.

OECD peasekretär Angel Gurria ütles, et abisummade langus teist aastat järjest on väga murettekitav, kuid lisas, et kriisist hoolimata suutis üheksa riigi abi suurendada.

Türgi välisabi kasvas eeskätt Süüria ja Põhja-Aafrika araabia kevade riikide abistamise tõttu 98,7 protsenti. Araabia Ühendemiraatide abisummad suurenesid 30 ja Lõuna-Korea omad 17,6 protsenti.

Suurima languse tegi läbi majanduskriisis Euroopa, kus Hispaania abi kahanes poole ja Itaalia oma 34,7 protsendi võrra.