28.10.2010 Neljapäev

Stabiliseerimisreservi turuväärtus on viis miljardit krooni

Rahandusministeeriumi teatel kasvas reservi turuväärtus kolmandas kvartalis 31 miljonit krooni.

Aastaga on stabiliseerimisreservi seaduse alusel laekunud 967 miljonit krooni, sellest kasumieraldised Eesti Pangalt moodustavad 878 miljonit krooni ja maa erastamise järelmaksed 89 miljonit krooni. Kolmandas kvartalis laekus järelmaksetena 24,5 miljonit krooni.

Stabiliseerimisreservi kolmanda kvartali tulususeks kujunes 0,51% ning aasta algusest teenitud tulususeks 0,67% aasta baasil. Kolmanda kvartali tulemust mõjutas eelkõige võlakirjaturgudel toimunud mõõdukas hindade tõus.

Reservi realiseeritud kasum selle aasta septembri lõpu seisuga moodustab 61,5 miljonit krooni ja realiseerimata kasum 69,5 miljonit krooni.

Reservi finantsvahendite paigutamisel lähtutakse reservi nõukogu poolt heakskiidetud konservatiivsest investeerimisstrateegiast, mille eesmärgiks on tagada eelkõige finantsvahendite väärtuse säilivus ning garanteerida kõrge likviidsus. Eesmärkides kolmandal kohal on tulu teenimine.

Reservi vahendid on investeeritud põhiliselt väga madala krediidiriskiga Euroopa Liidu valitsuste võlakirjadesse ja krediidiasutuste võlakirjadesse ning hoiustesse, esimestes on vastavalt 79,8% paigutuste struktuurist ja teises 18,9%. Suurima osakaalu paigutustest ehk 17,5% moodustavad Prantsusmaa valitsuse võlakirjad, Hollandi võlakirju on 15% ja Saksamaa omi 13,3%. Reservi investeeringutest moodustavad võlakirjad 82,8% ja hoiused 17,2%.

Stabiliseerimisreserv loodi 1997. aastal mahus 701,6 miljonit krooni. Reserv on üldmajanduslike riskide vähendamiseks mõeldud eelarvepoliitiline abinõu, samuti kasutatakse stabiliseerimisreservi vahendeid pikaajalist ühiskondlikku tulu toovate investeeringute ja strukturaalsete ümberkorralduste rahastamise stabiilsuse tagamiseks ning sõjalise valmisoleku või mobilisatsiooni läbiviimiseks.

Eestiga sarnaselt on eeldatavasti ka teistel Euroopa riikidel kulutuste sujuvaks finantseerimiseks olemas likviidsuspuhvrid, kuid Eesti on üks väheseid Euroopa riike, kus on lisaks kassareservile olemas ka märkimisväärse suurusega ametlikud reservid – stabiliseerimisreserv ning omandireformi reservfond. Aasta lõpuks on oodata, et kogu valitsussektori likviidsed vahendid ületavad võlga ligikaudu kolme miljardi krooniga.

BNS