Optimismi peapõhjusteks on ettevõtete üsna head majandustulemused ja ootused, et suured keskpangad hakkavad peagi majandust stimuleerima ehk teisisõnu raha trükkima.
Juba teist nädalat oli Euroopa aktsiaindeksi Stoxx Europe 600 indeksi suurimaks tõusjaks Bankia aktsia. Mäletatavasti on tegemist pangaga, mida Hispaania valitsus oli sunnitud päästma. Eelmisel nädalal kallines aktsia tervelt 31 protsenti ning on võrreldes selle madalaima tasemega, milleni aktsia langes 17. juulil, koguni kahekordistunud. Suuremate tõusjate eesotsas oli ka Sampo Panga emafirma Danske, mille aktsia kosus tänu oodatust parematele majandustulemustele 11 protsenti.
“Tulemuste avaldamise hooaeg pole olnud nii kehv kui oodati,” ütles Bloombergile Frankfurdis asuva varahaldusfirma Allianz Global Investors Thomas Tilse. “Likviidsuse poole pealt eeldab turg, et Fed (Föderaalreserv), aga ka EKP ja Inglise Pank teevad monetaarpoliitika lõdvendamisel koordineeritud aktsiooni,” lisas ta.
USA aktsiaturud kerkisid samal põhjusel viiendat järjestikust nädalat, mis on S&P 500 indeksi pikim tõusutsükkel alates märtsist, kusjuures reedel kerkis indeks kuuendat kauplemispäeva järjest.
Dow Jonesi tööstuskeskmise tõusutsükkel on pikim alates möödunud aasta oktoobrist.
Kuna on suvepuhkuste aeg, siis oli eelmisel nädalal ka kauplemisaktiivus tavapärasest madalam. New Yorgi börsi, Ameerika börsi (Amex) ja Nasdaqi kauplemismaht oli eelmisel nädalal 4,97 miljardit aktsiat võrrelduna tavapärase 7,84 miljardi aktsiaga.
“Riskivõtmine on tagasi,” ütles varahaldusfirma Christiana Trust fondihaldur Scott Armiger. “Investoritel on nüüd kindlam jalgealune. Ükskõik mis ka ei juhtuks, kui on numbrid head, tähendab see, et majandus on kosumas, aga kui numbrid on halvad, tuleb Föderaalreserv appi ja turg liigub ikka üles,” lisas ta.
USA keskpanga nõukogu liikmed on mitmel pool rahapoliitika lõdvendamise poolt ja vastu sõna võtnud. San Francisco Föderaalpanga president John Williams ütles ajalehele San Francisco Chronicle, et progressi puudumine tööpuuduse vähendamisel ja majanduse aeglane taastumine on teda veennud, et on aeg liikuda edasi kolmandale varade ostmise ringile.
Investeerimisfirma BMO Capital investeeringute peastrateeg Brian Belski ütles ajakirjale Barron’s, et parimad rallid toimuvad siis, kui kahtlused on väga kõrged. “See on minu karjääri kõige vaevalisem turu taastumine,” lisas Belski. Ta loodab olukorra paranemist Euroopas ning Washingtonist poliitilisi kokkuleppeid, mis toovad endaga kaasa maksureformi, kulude kärpimist ja tulude suurenemist. Tema sõnul pole tähtis, kes võidab presidendivalimised, Ühendriikide eelarve peab muutuma konservatiivsemaks niikuinii.
Meie börsi tõusutsükkel on lühem. Pärast üle-eelmist nädalat, mil börsiindeks OMXT kerkis enam kui kolm protsenti, järgnes 0,21protsendiline tõus 664,77 punktini. Nädala tõusja oli 8,62 protsendiga Nordecon. Pärast 10 järjestikust kvartalikahjumit suutis ehituskontsern teenida kolmveerand miljonit eurot kasumit. Swedbank Markets andis aktsiale ostusoovituse ning tõstis hinnasihi 1,34 eurole. Väärtpaberi reedene sulgemishind oli 1,26 eurot. Nüüd jääb vaid oodata, millised tulevad Baltika teise kvartali majandustulemused. Moerõivaste tootja on olnud kahjumis juba 14 kvartalit järjest. Neljapäeval saame teada, kas seekord lõpuks ometi raporteeritakse ka kasumist või tuleb seda veel mõned kvartalid oodata?
Teisipäeval teatab eelmise kvartali majandustulemustest Premia Foods, kolmapäeval Tallink, neljapäeval Baltika ja reedel Arco Vara. Algaval nädalal avaldab majandustulemused ka Skano Group (endise nimega Viisnurk).
Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi
Avaldatud RUP.ee Profiblogis