06.02.2012 Esmaspäev

Tehnoloogiasektor on kuum kaup

Tehnoloogiasektor on kuum kaupTõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi

Ajal, mil meie Euroopas muretseme Euroopa võlakriisi arengute pärast, on tehnoloogiasektori aktsiad kerkinud üha uutele ja uutele kõrgustele. Juba paar nädalat tagasi kerkis Apple’i aktsia hind uuele rekordtasemele. Reedel käis maailma suurima tehnoloogiaettevõtte aktsia päevasiseselt 460 dollaril.

Peamiselt tehnoloogiaettevõtete hinnaliikumist peegeldav Nasdaqi koondindeks kerkis 11 aasta kõrgeima tasemeni 2905,66 punktini.

Heas hoos olid ka teiste sektorite aktsiad. Maailma enimjälgitav aktsiaindeks, Dow Jonesi tööstuskeskmine kerkis 12 862,20 punktini ehk kõrgeima tasemeni alates 2008. aasta maist. 52 nädala kõrgeimal tasemel kaubeldakse 450 aktsiaga kõigist sektoritest, kirjutab uudisteagentuur Reuters.

Aktsiaralli üheks põhjuseks olid oodatust paremad tööhõivenäitajad. Tööministeeriumi andmetel lisandus Ameerika Ühendriikides jaanuaris 243 000 palgatöölist, mis on suurim arv alates aprillist ning nii suurt numbrit ei julgenud prognoosida mitte ükski analüütik, kirjutab Bloomberg. Tööpuudus langes 8,3 protsendini, mis on madalaim alates 2009. aasta veebruarist.

Veel üheks oluliseks aktsiaturgude kütuseks oli suhtlusportaali Facebook, kes esitas kolmapäeval aktsiate avaliku esmaemissiooni (IPO) prospekti. Tegemist oli kauaoodatud sündmusega, vahetult pärast prospekti ilmumist USA väärtpaberituru järelvalveorgani (SEC) kodulehele, jooksis selle server suure koormuse tõttu kinni.

Tõenäoliselt suvel börsile minev Facebook on kallis aktsia. Praegu börsivälisel turul kaubeldava Facebooki aktsia hind on 38 dollarit, kirjutab investeerimisajakiri Barron’s, mis teeb aktsia hinna ja kasumi suhteks (p/e suhteks) 88,4. Kui oletada, et aktsia võiks börsile minna hinnaga 40 dollarit, siis oleks p/e suhe 93.

Facebooki peamisel konkurendi, Google’i aktsia p/e suhe on 16,2 ning Apple’il, millest räägitakse meil millegipärast kui kallist aktsiast, on see suhe 16,4.

Praeguse hinnataseme juures on Facebooki turuväärtus 87 miljardit dollarit. See on veidi enam kui kaks korda väiksem kui Google’i ja peaaegu viis korda väiksem kui Apple’i väärtus. Google’i kasum on aga 10 ja Apple’ei kasum koguni 26 korda Facebookist suurem. Ka käivete erinevused on samas suurusjärgus – Google’l 10 ja Apple’il 29 korda suurem.

Kuid see kõik on minevik, investorid aga vaatavad tulevikku. Juhul kui Facebooki kasum kasvab sel aastal kaks korda (eelmise aasta kasumi kasv oli 65 protsenti), tähendab see ettevõtte tuleviku p/e suhet umbes 50 ringis. Google’i aktsia tulevaste kasumite järgi arvutatud p/e suhe on 14, ja kui bilansis olevat raha mitte arvestada, siis on see suhe 12. Apple´i tulevaste kasumite ja aktsia hinna suhe ilma bilansis olevat raha arvestamata on 8. Samasuguse p/e suhte saavutamiseks peaks Facebook kasumit kahekordistama kolmel järjestikusel aastal.

Eelmise nädala lõpp näitas üsna hästi kui olulised on börsi elavdamisel IPOd. Meie viimasest IPOst saab peagi kaks aastat.

Olukord ei ole sugugi parem ka meie põhjanaabrite juures. Ka Helsingi börsil ei toimunud eelmisel aastal mitte ühtegi IPOt ning 2010. aastal oli vaid üks spinoff. Stockholmi börsil oli eelmisel aastal seevastu 29 IPOt, kirjutas uudisteagentuur Bloomberg eelmise nädala keskel.

Viimaseks börsileminejaks oli põhjanaabrite börsil Soome pank Aktia 2009. aasta septembris ning enne seda kinnisvarafirma SRV, kes müüs aktsiaid 2007. aastal selleks, et saada raha Venemaale laienemiseks. Värvitootja Tikkurila eraldus keemiatoodete kontsernist Kemiast 2010. aastal.

Soome kõige kuumemaks idufirmaks on kahtlematult Rovio Entertainment, kes on tuntud mängu Angry Birds loojana. Ettevõte ise on maininud võimalike noteerimiskohtadena New Yorki ja Hongkongi.

Aalto Ülikooli ettevõtluskeskuse juhi Will Cardwelli sõnul on Soomes 20 kuni 30 firmat, kes kvalifitseeruksid börsilemineku kõlbulikena.

Helsingi börsi juht Lauri Rosendahl ütles uudisteagentuurile, et nad alustasid kaks ja pool aastat tagasi võimalike börsiettevõtete kaardistamist. Börsijuhi sõnul on põhjanaabritel ettevõtteid, kes võiks oma aktsiaid põhinimekirjas noteerida, umbes 75. Siiski ei soostunud Rosenthal ütlema, kas sellel aastal on mõni börsilemineja või mitte.

Tõnis Oja,
börsianalüütik,

NASDAQ OMX Tallinn profiblogi


Avaldatud RUP.ee Profiblogis