12.07.2013 Reede

Toiduhinnad langesid maailmaturul ainult ühe protsendi

FAO toiduhinna indeks oli juunis keskmiselt 211,3 punkti. Maiga võrreldes langes indeks pea 2 punkti (1%), kuid püsis siiski ligemale 11 punkti kõrgem kui 2012. aasta juunis. Indeksi languse põhjustasid suhkru ja eriti piimatoodete, aga ka õlide ja teravilja hindade alanemine. Seevastu lihatoodete hinnad tõusid juunis 2%.

1107131

Teravilja hinnaindeks oli juunis keskmiselt 236,5 punkti, olles 2,5 punkti (1%) madalam kui mais, ent 14 punkti kõrgem kui mullu juunis. Selleks aastaks on prognoositud ülikülluslikku saaki, mis ongi viinud teravilja hinna langusesse. Enim on langenud nisu hind. Siiski kuni selle aasta saagi koristuseni oktoobris pidurdavad tõenäoliselt napid söödateravilja tarned teravilja hinna suuremat langust. Riisi hind juunis oluliselt ei muutunud.

Õli hinnaindeks oli juunis 198 punkti. Sellega oli indeks küll vaid pisut madalam kui mais, ent 6 kuu jooksul oli see madalaim seis. Indeksi viis langusse sojaõli hind, mille ekspordikogused Lõuna Ameerikas kasvasid sealsest tarbimise vähenemisest ja tootmise suurenemisest. Aeglane tootmise kasv ning laoseisude langus Kagu Aasias hoidsid palmiõli hinna stabiilse.

Piimatoodete hinnaindeks oli juunis keskmiselt 239 punkti, langedes kuuga 10,8 punkti (4,3%). Nii suur hinnalangus tuli sellest, et aprillis ja mais olid piimatoodete hinnad erakordselt kõrged. Langesid kõigi piimatoodete indeksi aluseks olevate toodete hinnad. Enim langes piimapulbri ja või hind.

Liha hinnaindeks* oli juunis keskmiselt 177 punkti. Maiga võrreldes, mil indeks langes sealiha hinnalanguse läbi, tõusis indeks 3,4 punkti (2,0%). Vaatamata sellele, et juunis indeks tõusis, on märke, et surve liha hinnatõusuks maailmaturul on nõrgenemas. Vähenenud on impordinõudlus, eriti Aasia riikides (Jaapanis, Korea Vabariigis), kus on kasvanud kohalik tootmine ning kasvanud laovarud.

Suhkru hinnaindeks oli juunis keskmiselt 242,6 punkti, olles 7,5 punkti (3,0%) madalam kui mais. Suhkru hind on langenud kolmel järjestikusel kuul, põhjuseks suur ületootmine suurimates tootmispiirkondades, eelkõige Brasiilias.


*FAO liha hinnaindeks põhineb erinevate riikide keskmisel liha ekspordihinnal. Kuna indeksi arvutamise ajaks ei olnud kõiki andmeid saadaval, kasutati arvutustes hinnanguid mistõttu indeks kuulub uuesti ülevaatamisele.