Audiitorettevõtte Pricewaterhousecoopersi (PWC) maailmamajanduse raporti hinnangul võib majanduskasvu pidurdumine Venemaal vähendada nõudlust importkaupade vastu.
Viimastel kuudel on Venemaa tõusnud Eesti suurimaks ekspordi sihtturuks.
PWC juhtivkonsultant Olavi Grünvald märkis, et teisest küljest tähendavad stabiilsed või langevad toorainehinnad suhteliselt energiamahukale Eesti majandusele ning ka eratarbijatele kergendust. "Tootmisisendite odavnemine on positiivseks teguriks ekspordivõimekusele," lausus ta. "Samas positiivselt ei mõjuks nafta hindade langus põlevkiviõli tööstusele, kuhu on viimastel aastatel tehtud massiivselt investeeringuid."
PWC maailmamajanduse raporti andmetel tähendavad langustrendis naftahinnad ja vähehaaval kerkivad toiduainete hinnad võimalikke raskusi nafta ja gaasi ekspordist sõltuva Venemaa majandusele.
Raportist selgub, et vastupidiselt üsna heas maailmamajanduse tõusude ja langustega korrelatsioonis liikuvate nafta ja metalli hindadele on toiduainete hindade muutuste taga juhuslikumat laadi tegurid. Peamiselt on selleks teguriks saakide suurus.
Aasta vältel on hinnad püsinud suhteliselt stabiilsetena, keskmiselt kümnendiku jagu madalamatena möödunud aasta ja viiendiku võrra kõrgemana 2010. aastaga võrreldes. Sel suvel tegid hinnad kuue protsendi hüppe ülespoole ja kuna USA põllumajandustoodangu prognoos on suvisest põuast tulenevalt pessimistlik, siis peatset langust ei ennustata.
Grünvaldi sõnul aitavad jätkuvalt kõrged toiduainete hinnad kaasa Eesti põllumajanduse arengule, kuid selline seis ei meeldi kindlasti ei toiduainete tootjatele ega tarbijatele.
Ülevaatest selgub, et toiduhindade tõusule on kõige haavatavamad Põhja-Aafrika ja Lähis-Ida riigid, kus kulutused toidule moodustavad suure osa perede eelarvest. Samuti on mitmetel selle piirkonna valitsustel tavaks impoditud toiduaineid subsideerida, mistõttu hinnatõus võib surve alla seada paljud Araabia kevade järel veel ebastabiilse majandusega riigid.
PWC maailmamajanduse ülevaade ennustab lähiperspektiivis nafta ja metallide maailmaturu hinna langust, põhjuseks eurotsooni ebakindlus ning USA majanduse oodatust aeglasem taastumine.
Metallide hinnad jätkavad nõudluse kahanemise tõttu langust. Rauamaagi hind on näiteks viimase poole aastaga langenud 17 protsenti. Nõudlust hoiab mingil määral tugevalt subsideeritud terasetootmisega Hiina, selgub raportist.