Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) teatel saavad ettevõtted peale Venemaa ametlikku liitumist Maailma Kaubandusorganisatsiooniga (WTO) alates teisipäevast senise 25% asemel tariifikvoodi piires importida kuuse- ja männipalki vastavalt 13- ja 15-protsendilise tollimaksuga.
Tariifikvoodi mahuks Euroopa Liidule on ühes aastas männil 3,645 miljonit kuupmeetrit ja kuusel 5,960 miljonit kuupmeetrit.
MKM-i majandusanalüüsi talituse juht Meelis Kitsing ütles BNS-ile, et kuna paljude kaubagruppide puhul on üleminekuaeg, siis avaldub mõju pigem pikaajaliselt ning mitte kohe liitumise hetkest. "Kuni kahel kolmandikul juhtudel jäävad tollimäärad samaks," sõnas Kitsing. "Üleminekuaeg võib teatud juhtudel ulatuda kuni kaheksa aastani."
Kitsingu sõnul saavad lühiajaliselt liitumisest kasu Eesti põllumajandussaaduste tootjad, kuna tollimäärad alanevad. "Samas näiteks tööstuskaupade puhul sellist lühiajalist kasu ei ole," lausus Kitsing. "Pikemaajaliselt tekib Eesti ettevõtjatel uusi võimalusi Vene turul," lisas ta.
Maailmapanga hinnangul suurendab WTO-ga liitumine ja sellega kaasnev kaubanduse liberaliseerimine Venemaa sisemajanduse koguprodukti (SKP) 3% kolme aasta jooksul ja 11% kümne aasta jooksul.
Kitsing märkis, et jõukuse kasv Venemaal loob eelduse, et venelased tarbivad ka rohkem importkaupasid. "Kuivõrd edukalt Eesti ettevõtjad neid võimalusi suudavad ära kasutada sõltub juba iga konkreetse firma konkurentsivõimest Vene turul," lisas Kitsing.
"Kokkuvõtlikult ühtlustab WTO-ga liitumine mängureegleid, suurendab kindlust ning vähendab Venemaale eksportivate ettevõtete riske," märkis ta.