13.09.2017 Kolmapäev

Investeeringukulla ostu ja müügi vormistamine Esile tõstetud

Ettevõtte juhtkond otsustas osta nn investeerimismünte. Kuidas peaks raamatupidaja tehingu vormistama? Kas tekib mingi registreerimis- või maksukohustus? Mis saab, kui otsustame investeerimismündid maha müüa?

Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor
Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor

Vastab Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor: Eesti finantsaruandluse standardites ei ole kuldmüntide kajastamist käsitletud ning ühtne seisukoht puudub. Praktikas kasutatakse kaht varianti: mündid kajastatakse kas varudes või siis lühi- või pikaajalise investeeringuna.

Juhul kui soetasite mündid investeerimise eesmärgil, soovitaksin kajastada need investeeringuna. See, kas kajastada mündid lühi- või pikaajalise investeeringuna, oleneb sellest, kui kaua plaanib ettevõte neid hoida.

Maksustamine sõltub sellest, kas tegemist on investeeringukullaga käibemaksuseaduse mõistes. Investeeringukulla definitsioon on sätestatud käibemaksuseaduse § 2 lõikes 10 (investeeringukullaks loetakse kuldmündid, mille puhta kulla sisaldus on vähemalt 900 tuhandikku kaaluosa ja mida ei müüda numismaatilisel eesmärgil). Kui tegu on investeeringukullaga, siis ei tohiks soetamisel maksukohustusi tekkida, v.a juhul, kui müüja on tehingule lisanud käibemaksu, siis on teil kui ostjal maksukohustus ja vastav märge peab olema müüja esitatud arvel.

Investeeringukulla müük on vaikimisi maksuvaba tehing, kuid maksu- ja tolliametit eelnevalt teavitades tuleb lisada käibemaks. Samuti tuleb arvestada sellega, et juhul kui käibemaks lisatakse, kuulub see pöördmaksustamisele, st käibemaksu tasub ostja.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255