„Valdav osa ettevõtjatest on ausad ja maksukuulekad. Maksutõusude ja kümme kvartalit toimunud majanduslanguse taustal pole riigil kohane panna ettevõtete õlgadele veel täiendavat halduskulu, kuna riik on hädas maksukogumisega ja maksuhaldurile oleks totaalne jälgimine lihtsalt mugavam,” ütles EVEA president Ille Nakurt-Murumaa.
„Raamatupidamise automatiseerimine on küll hea eesmärk, kuid väikeettevõtjad ootavad politseiriigile omase totaaljälgimise süsteemi asemel arusaadava ja õiglase mudeli väljatöötamist,” sõnas Ille Nakurt-Murumaa.
Nakurt-Murumaa kirjutab rahandusministrile, et ettepanek kaotada tehingute deklareerimisel 1000 euro piirmäär ja muuta e-arved kohustuslikuks on vastuolus ka õigusriigi põhimõtetega ja riivab ettevõtjate põhiõigusi. „Demokraatlikus õigusriigis ei saa nõuda suure hulga raamatupidamisdokumentide edastamist otse maksuhaldurile. Käibemaksukohustuslaste vaheliste tehingute arveandmete totaalne kontroll on iseloomulik politseiriigile,” kirjutab ta. „Selline ettevõtjate õiguste ja vabaduste piiramine ei ole demokraatlikus ühiskonnas vajalik ning säärane, pelgalt maksuhalduri mugavusest lähtuv piirang moonutab ettevõtlusvabaduse olemust.”
Väikeettevõtete tegevuskulud suureneksid
Kuigi rahandusministeeriumi poolt ettevõtlusorganisatsioonidele seisukohavõtmiseks esitatud käibemaksuseaduse muutmise seaduse väljatöötamiskavatsuses rõhutatakse, et plaanitavate muudatuste eesmärk on lihtsustada raamatupidamist, siis tegelikkuses toob seaduse rakendamine EVEA hinnangul pakutud kujul kaasa ebamõistlikud suuremad kulud just väikeettevõtjate jaoks. Näiteks e-arvete kasutamisel peab ettevõtjatel olema võimalik esitada maksu- ja tolliametile ning teistele riigiasutustele vähem deklaratsioone ja muid nõutavaid andmeid.
Samuti tuleb arvestada väikeettevõtjate vajadusega oma majandustegevuse mõistlikuks korraldamiseks. „Paljud mikro- ja väikeettevõtted kasutavad igapäevategevuses toodete ja teenuste ostmiseks just jaekauplusi, mida muudatuste jõustumisel enam teha ei saaks. See aga suurendaks väikeettevõtete tegevuskulusid ja seaks olulised kitsendused majandustegevuse planeerimisele ja kulude juhtimisele,” märkis Nakurt-Murumaa.
- Loe kodulehelt EVEA seisukohta täismahus
- Tutvu Käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu väljatöötamiskavatsusega
Eesti Väikeste ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon (EVEA) asutati 1988. aastal ja selle liikmeskonda kuulub enam kui 6000 väikeettevõtet. EVEA põhieesmärgiks on kaitsta ettevõtjate huve, aidata kaasa ettevõtluseks soodsa majanduskeskkonna loomisele ja takistada majandusele kahjulike otsuste vastuvõtmist.