Vastab Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor:
Eelkõige sõltub kajastamine sellest, kas kohustiste üleandmise kokkulepe näeb ette, et tütarettevõte need kohustised hiljem emaettevõttele hüvitab või mitte.
Variant A. Kokkulepe ei eelda, et tütarettevõte kohustised hüvitab.
Selle võimaluse puhul peab siiski arvestama, et kui tütarettevõte ei pea kohustisi hiljem emaettevõttele hüvitama, võib emaettevõttel tekkida teatud maksurisk, sest tütarettevõtte kohustuste ülevõtmisest tekkinud kulu võidakse käsitleda ettevõtlusega mitteseotud kuluna. Selles küsimuses tuleks kindlasti konsulteerida maksuspetsialistidega.
Kui emaettevõte võtab tütarettevõtte kohustused enda kanda ja kokkulepe ei eelda, et tütarettevõte need kohustused kunagi hiljem emaettevõttele hüvitab, siis tütarettevõte ei kajasta kohustust emaettevõtte ees, vaid kannab üle antud kohustised tuludesse.
Kanne oleks sel juhul järgmine:
D Kohustised
K Tulu
Kasumiaruandes tuleks need tulud kajastada kasumiaruande kirjel “Muud äritulud”.
Variant B. Kokkulepe eeldab, et tütarettevõte hüvitab üle antud kohustised emaettevõttele hiljem.
Kui kokkulepe eeldab, et tütarettevõte hüvitab emaettevõttele need kohustused hiljem, siis klassifitseerib tütarettevõte need kohustised ümber kohustisteks (endise) emaettevõtte ees.
Kanne on järgmine:
D Laenukohustused
D Intressivõlad
K Kohustis (endise) emaettevõtte ees
Toodud näite puhul ei kajastaks ka emaettevõte üle võetud kohustisi kuluna, vaid nõudena (endise) tütarettevõtte vastu.
Kui tütarettevõttel on nõuded emaettevõtte vastu ja kokkulepe näeb ette üle antud kohustuste hilisemat tasaarvestust, siis oleks kanne selline:
D Kohustised
K Nõue
Viimasel juhul peab emaettevõte vähendama samal ajal kohustist tütarettevõtte ees.
Ajakirja Raamatupidamisuudised tellijad võivad esitada küsimusi Eesti juhtivatele advokaadibüroodele ja audiitorfirmadele.