Vastab Tõnis Jakob, juhtiv maksukonsultant, Marisett: Tulumaksuseaduse (edaspidi – TuMS) § 48 lg 4 sätestab:
Erisoodustus on muu hulgas:
• sõiduki või muu tööandja vara tasuta või soodushinnaga kasutada andmine töö-, ameti- või teenistusülesannete või tööandja ettevõtlusega mitteseotud tegevuseks.
TuMS-i § 48 lg 8 sätestab: „Tööandja omandis või valduses oleva sõiduauto töö-, ameti- või teenistusülesannete või tööandja ettevõtlusega mitteseotud tegevuseks kasutamise võimaldamisel on erisoodustuse hind 1,96 eurot sõiduauto liiklusregistris märgitud mootori võimsuse ühiku (kW) kohta kuus. Üle viie aasta vanuse sõiduauto puhul on erisoodustuse hind sõiduauto mootori võimsuse ühiku (kW) kohta 1,47 eurot. Erisoodustust ei teki maksustamisperioodil, kui sõiduauto on ajutiselt liiklusregistrist kustutatud või registrikanne on peatatud.”
Seega maksab erisoodustust sõiduauto omanik või valdaja. Valdaja maksab sellisel juhul, kui omanik andis sõiduauto valduse kasutuslepingu alusel üle teisele isikule.
Ka siis, kui äriühing kasutab sõiduautot lühiajaliselt ning lubab seejuures sõiduautot kasutada eratarbeks, peab äriühing maksma erisoodustuselt maksud (st tulumaks ja sotsiaalmaks). Tähtsust ei oma see, kui vähe või palju töötajad ja juhtorgani liikmed kasutasid sõiduautot eratarbeks ja kas nad hüvitasid eratarbe osa tööandjale või mitte. Erisoodustuse makse ei tule maksta siis, kui sõiduautot kasutatakse ainult ettevõtluses ehk eratarbeks kasutamine peaks olema välistatud.
Juhime tähelepanu sellele, et asjaõigusseaduse § 201 lg 1 kohaselt koormab kasutusvaldus kinnisasja selliselt, et isik, kelle kasuks kasutusvaldus on seatud, on õigustatud kasutama kinnisasja ja omandama selle vilju.
Seega vallasasjale ehk sõiduautole kasutusvaldust seada ei saa. Sõiduautot saab näiteks üürida ja rentida.